"Kołysanka dla mordercy" Mariusz Czubaj


posted by Sardegna on , , , , ,

2 comments

 
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
audiobook: czas trwania 10 godzin 46 minuty
Moja ocena : 5/6
lektor: Leszek Filipowicz
 
 
"Kołysanka dla mordercy" to drugi tom serii "Polski psychopata" autorstwa Mariusza Czubaja, który udało mi się przesłuchać w abonamencie Empik Go. Tym razem mogę się pochwalić faktem, że działam już w sposób chronologiczny i nie licząc przypadkowej lektury tomu piątego, czyli "Dziewczynki z zapalniczką", resztę czytam, jak należy ("21:37", "Kołysanka dla mordercy", "Zanim znowu zabiję", "Piąty Beatles", "Dziewczynka z zapalniczką", "Około północy", "Cios kończący")
 
Kontynuacja przygód śląskiego policjanta po przejściach, zajmującego się profilowaniem, Rudolfa Heinza, utrzymana jest w podobnym stylu, jak część poprzednia. Choć sprawa kryminalna, którą przyjdzie bohaterowi mu badać jest zupełnie nowa, to jednak odsłoni on przed czytelnikami nieco więcej informacji o sobie. Na światło dzienne wyjdą też pewne fakty związane z przedwczesną miercią jego żony, a także dowiemy się także czegoś więcej o Inkwizytorze, czyli seryjnym zabójcy, który o mało co nie zamordował Heinza przy okazji wcześniejszej, prowadzonej w przeszłości, sprawy. 
 
Choć w życiu profilera są tematy, których unika jak ognia i nie chce do nich wracać, za sprawą nadgorliwego dziennikarza, mogą wypłynąć one na wierzch. Wątek ten jest budowany jednak po trochu w każdym tomie serii, więc "Kołysanka dla mordercy" nie da nam jeszcze odpowiedzi na żadne pytania, ale dostarczy pewne tropy, które będą kontynuowane w następnych częściach "Polskiego psychopaty".

Jeśli chodzi o wątek główny, Heinz kolejny raz angażuje się w sprawę kryminalną poza Śląskiem, mimo że nowy komendant sprawujący rządy w jego rodzinnej komendzie w Katowicach nie jest z tego faktu zadowolony. Profiler, będący w nie najlepszej kondycji psychicznej nie ma zamiaru prowadzić jeszcze wojny z nową władzą, stawia więc wszystko na jedną kartę i wyrusza do stolicy, gdzie zaczyna współpracę z ekipą, z którą wcześniej już działał przy okazji zabójstwa młodych kleryków.
 
Tym razem umiejętności Heinza będą potrzebne do odkrycia, kto stoi za morderstwami warszawskich bezdomnych. Dziwne zabójstwa kloszardów, do których dochodzi w pobliżu ich miejsc noclegowych niepokoją policję, wyglądają one bowiem na skrupulatnie zaplanowane akcje. Zabójca wstrzykuje swych ofiarom benzynę w różne części ciała, a potem odcina ich dłonie, które po odpowiednim przygotowaniu wysyła do przypadkowych ludzi. Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że nie ma praktycznie żadnych świadków tych zdarzeń, trudno też zbadać tożsamość ofiar i odkryć ewentualne powiązania między nimi, czy motyw zbrodni.
 
Po pewnym czasie znajdują się wprawdzie pewne osoby, które mogłyby powiedzieć coś więcej na temat jednej z ofiar, jednak ten trop prowadzi Heinza w zupełnie inne rejony poszukiwań. Co wspólnego mogą mieć zabójstwa bezdomnych ze śmiercią lokalnego biznesmena, który choć zmarł naturalnie na zawał, cieszył się opinią znerwicowanego i spanikowanego człowieka? 
 
Trop, którym podąża Heinz prowadzi do upiornego domu biznesmena, a także do pewnego interesu, który tamten prowadził przed laty. Czy to niezałatwione sprawy z przeszłości wymknęły się spod kontroli i w rezultacie doprowadziły do śmierci przedsiębiorcy, a w następstwie do morderstw kloszardów? A może prawda leży gdzieś zupełnie indziej?
 
Drugi tom serii Mariusza Czubaja jest tak skonstruowany, że czytelnik może spojrzeć na sprawę z dwóch perspektyw: z jednej strony szuka zabójcy oczami Heinza, który wykorzystując całą swą wiedzę z zakresu profilowania, a także dysponowanymi kontaktami, próbuje znaleźć nić łączącą zabójstwa i ich ewentualny motyw, z drugiej, patrzy na wydarzenia oczami samego mordercy, obserwując jego przygotowania do zbrodni, domyśla się pobudek, jakimi tamten się kieruje, odkrywa jego przeszłość, a ostatecznie tożsamość. W ostatnich rozdziałach obie perspektywy się pokryją, zanim jednak do tego dojdzie, czytelnik trochę pokluczy pomiędzy poszlakami, potencjalnymi podejrzanymi i motywami zbrodni. 
 
"Kołysanka dla mordercy" to intrygujący polski kryminał, który pochłania się praktycznie na raz. Otwarty wątek przeszłości profilera zachęca po sięgnięcie po kolejne tomy, co też prawdopodobnie w najbliższym czasie uczynię. Bardzo jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy Heinza i jego ścieżka zawodowa.

Sardegna

2 komentarze:

  1. Brzmi bardzo ciekawie, ale nie wiem czy chce się angażować w kolejną serię 🤔

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasne, rozumiem. Też mam problem z seriami, z tym że u mnie polega to na tym, iż czytam kolejne tomy w złej kolejności i często sama sobie robię spojlery :D

      Usuń