Blogowe podsumowanie miesiąca - listopad 2021


posted by Sardegna on

No comments

Kolejny miesiąc urlopu za mną. Wspaniały czas, kiedy naprawdę mogłam robić to, na co miałam ochotę, z czego też skwapliwie korzystałam. Wiem, że prawdopodobnie takie okres w moim życiu już się nie powtórzy, stąd czerpię z niego pełnymi garściami.
 
Lista przeczytanych:
 

1. "Wiosna zaginionych"Anna Kańtoch - 6 
2. "Ukochany z piekła rodem" Alek Rogoziński - 5
3. "Gdzie jest dziewczyna z nutami?" Artur Pacuła - 6
4. "Gdyby miało nie być jutra" Agnieszka Lingas - Łoniewska - 4
5. "Taki wstyd" Joanna Jagiełło - 5
6. "Zapomniany" Adrian Bednarek - 6 
7. "Deszcz" Marcin Ciszewski - 5 
8. "Komisorz Hanusik. Umrzik w szranku" Marcin Melon - 6 
9. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcin Wicha - ?
 
Imprezy kulturalne: 
 
Listopad to przede wszystkim Śląskie Targi Książki, które odbywały się w dniach 12-14.11 w katowickim MCKu. Dla mnie targi te były mocno pracowite, bowiem przez trzy dni spotkać można mnie było na stoisku z wymianą książkową organizowaną przez nasze Stowarzyszenie Śląskich Blogerów Książkowych. W czasie trzech dni targowych wymieniliśmy 1786 książek, z czego 198 było młodzieżowych, książek z roczników 2016-2021 było 881, a tych z 2010 - 2017 - 709. To był mocno intensywny, ale też energetyczny czas. Bardzo udane targi!
 
  
 [fot. Joanna Borucka]

Pod koniec miesiąca wzięłam jeszcze udział w drugim spotkaniu literacko - poetyckim, organizowanym przez MBP w Łaziskach Górnych.
 
Nowości:
 
 
"Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku" Bożena Aksamit
"Czapkins" Dominik Szczepański
"Wilk" Katarzyna Berenika Miszczuk
"Złota klatka" Camilla Lackberg  
"Raj" Marta Guzowska
"W pułapce" Magda Stachula
"Bistari. Tryptyk himalajski" Sławomir Matczak
"Zapomniany" Adrian Bednarek 
"Stażystka" Alicja Sinicka
"Ślepnąć od świateł" Jakub Żulczyk
"Brzydki, zły i szczery" Adam Ostrowski OSTR
"Chłopiec z lasu" Harlan Coben
"W domu" Harlan Coben 
"Nieodgadniona" Remigiusz Mróz
"Szepty poza nicością" Remigiusz Mróz
"Afekt" Remigiusz Mróz
 
 
"Tercet prowincjonalny" Katarzyna Ryrych
"Paprocany" Paulina Świst
"Sztuka dawania prezentów" Anna Szczęsna 
"Nie oddam szczęścia walkowerem" Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska
"Gdyby miało nie być jutra"  Agnieszka Lingas - Łoniewska  
"Pani z wieży" Magdalena Wala
"Infantka" Wojciech Nerkowski
"Pocztówki z Portugalii" Jolanta Kosowska
"Zakręcona znajomość" Justyna Leśniewicz
"Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olga Tokarczuk
"Dziecko z mgły" Renata Kosin


"Tajemnica domu w Bielinach" Katarzyna Berenika Miszczuk
"Kat Wolfe prowadzi śledztwo" Lauren St. John
"Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu" Brandon Mull
"Najfutbolniejsi. Tajemnica Nawiedzonego Zamku" Roberto Santiago
"Król" Katarzyna Ryrych
"Zjeść żabę" Beata Ostrowicka
"Własny pokój" Barbara Ciwoniuk
"16.10 do Bergamo" Piotr Rowicki 
"Gliniany most" Marcus Zusak
 
 Serialowo:
 
W listopadzie nie obejrzałam żadnego serialu, skupiłam się raczej na filmach. 

Filmowo
 
W listopadzie obejrzałam 18 filmów, co daje mi ostatecznie 191 filmów w ciągu 11 miesięcy (styczeń 28 + luty 3 + marzec 18 + kwiecień 18 + maj 17 + czerwiec 16 + lipiec 16  + sierpień  9 + wrzesień 24 + październik 24  + listopad 18 = 191 ) 
 
1."Armia złodziei" reż.Mathias Schweighofer - prequel "Armii umarłych", wprawdzie podobał mi się nieco mniej, niż wyżej wspomniany, ale ma podobne kadry, dynamiczną akcję i przede wszystkim kasiarza Sebastiana, którego historię możemy poznać od początku. Sebastian ma nudną pracę w banku i zero przyjaciół. Jednak jego pasją są sejfy, zamki szyfrowe, a najbardziej tajemniczy kompleks czterech, odpornych na włamanie sejfów, ulokowanych w najbardziej strzeżonych bankach w Europie. Pewnego dnia, dostaje propozycję przyłączenia się do złodziejskiej ekipy, mającej w planie ograbić dla zasady wszystkie cztery miejsca. 

2. "Kosiarz dusz" reż. Bob Pipe -horror klasy B, na który znowu się nabrałam skuszona akcją toczącą się w opustoszałej chatce w puszczy. Grupa przyjaciół jedzie do leśnego domku, aby bawić się na wieczorze kawalerskim jednego z obecnych chłopaków. Impreza jednak bardzo szybko się kończy, kiedy okazuje się, że chata nawiedzona jest przez tajemnicze siły, sprawiające, że uczestnicy mają niepokojące wizje i dziwne ślady na ciele. 

3. "Body cam" reż. Malik Vitthal -  kolejny horror. Para policjantów dostaje zgłoszenie do opuszczonego policyjnego samochodu. W nagraniu z samochodowej kamery widoczna jest tajemnicza kobieca postać, po spotkaniu z którą, stróż prawa ginie. Oprócz tego, w mieście dochodzi jeszcze do innego zdarzenia z udziałem kobiety, policji i tajemniczej siły. Policjantka przeprowadza swoje prywatne śledztwo, odkrywając, jaka nadprzyrodzona siła mści się na jej kolegach z komisariatu.

4. "Oblicze mroku" reż. Assaf Bernstein - horror, niby dla nastolatków, ale trzyma w napięciu. Zamknięta w sobie, prześladowana przez kolegów ze szkoły, nastolatka, nie ma oparcia w rodzicach. Ojciec, znany chirurg plastyczny chce operacjami wzbudzić w niej pewność siebie, natomiast matka poddana jest zupełnie poddana swemu mężowi. Dziewczyna jest bardzo samotna, czasami ma wrażenie, że wariuje, odkrywa też, że jej odbicie w lustrze żyje własnym życiem. Kiedy na balu maturalnym Marię kolejny raz spotyka upokorzenie, postanawia zamienić się miejscami ze swoim odbiciem. Ariam jej mroczna siostra bliźniaczka ma jednak zupełnie inny pomysł na życie w ciele Marii.

5. "Efekt hipnozy" reż. Suzanne Coote, Matt Angel - Jenn. kobieta po przyjściach zgłasza się po pomoc do psychiatry, który w swojej terapii stosuje nowatorską metodę hipnozy. Po kilku sesjach pacjentka zaczyna obserwować u siebie luki w pamięci, a kiedy o mało co nie doprowadza do śmierci byłego chłopaka, i w ogóle nie pamięta, jak do tego doszło, zaczyna zastanawiać się, czy nie ma to związku z hipnotyzerem. Kiedy zaczyna interesować się pracą terapeuty, okazuje się, że jedna z jego pacjentek zmarła w tajemniczych okolicznościach. Hipnotyzer wyraźnie ma coś na sumieniu i nie planuje wypuścić umysłu Jenn ze swoich szponów. 
 
 6. "Don't let go" reż.Jacob Aaron Estes - bardzo intrygujący thriller przypominający mi trochę "Efekt motyla". Na przedmieściach zostaje zamordowana trzy osobowa rodzina, prawdopodobnie w wyniku porachunków narkotykowych. Ofiarami byli bliscy lokalnego policjanta, który najbardziej cierpi z powodu śmierci bratanicy, z którą miał świetny kontakt. Parę dni po jej śmierci odbiera od niej telefon z przeszłości. Odkrywa, że w taki sobób może zmienić teraźniejszość.

7. "Urok" reż. Mark Tonderai - horror z gatunku okultystycznych praktyk. Prawnik Marqus wraz z rodziną leci prywatnym samolotem na pogrzeb swego ojca do małej wioski w Appalachy. Po drodze samolot rozbija się na pustkowiu, a Marqussa ratuje starsze małżeństwo, które przy bliższym poznaniu okazuje się parą szamanów, mających wobec mężczyzny mroczne plany.

8. "Szefowie wrogowie" reż. Seth Gordon - fajna komedia, w której trzech przyjaciół postanawia zlikwidować swoich wkurzających szefów. Początkowo chcą zlecić zabójstwo jakiemuś profesjonaliście, ten, na którego trafiają jest jednak mocno specyficzny i radzi im samym zabrać się za robotę.
 
9. "Slender Man" reż. Sylvian White - horror dla nastolatków, ale przyznam - trzyma  w napięciu. Grupa koleżanek przywołuje legendarnego Slender Mana, w rezultacie czego jedna z nich ginie bez śladu, a reszta dręczona dziwnymi koszmarami próbuje ją odnaleźć.

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

10. "Family blood" reż.Sonny Mallhi - z założenia horror, ale mnie specjalnie nie poruszył. Samotna matka wychowująca dwójkę nastolatków, która do tego zmaga się z uzależnieniem od leków, zostaje zaatakowana przez nieznanego sprawcę. W dzień po napaści kobieta dziwnie się czuje, odstawia leki, ale też zwykłe jedzenie. Zamiast tego, zaczyna odczuwać nieopartą ochotę na ... krew.

11. "Jak zostać gwiazdą" reż.Anna Wieczur - Bluszcz - familijny polski film muzyczny, którego współscenarzystą jest Wojtek Nerkowski. Nastolatka samotnie wychowywana przez matkę bierze udział w telewizyjnym talent show, aby dopiec swemu ojcu, znanemu w całej Polsce piosenkarzowi i jurorowi w powyższym konkursie. Plan dziewczyny jednak wymyka się spod kontroli.

12. "Miłosna pułapka" reż. Hernan Jimenez - pierwszy film świąteczny w tym sezonie! Dziennikarka (Nina Dobrev) korespondująca dłuższy czas z uroczym mężczyzną poznanym na portalu randkowym, postanawia zrobić mu prezent na święta i odwiedzić go w rodzinnym domu. Na miejscu okazuje się jednak, że jej wybranek wygląda nieco inaczej niż na zdjęciu. Nie chcąc robić przykrości jego przemiłej rodzinie, kobieta postanawia udawać ukochaną ich syna nerda.
 
13. "Czerwona nota" reż. Rawson Marshall Thurber - świetna komedia sensacyjna, przy której bawiłam się rewelacyjnie. Agent FBI tropiący jednego z najsłynniejszych złodziei świata podczas akcji kradzieży jaja Kleopatry, zostaje uznany za wspólnika zbrodni. Przestępca i stróż prawa muszą współpracować, ponieważ za tą intrygą stoi Laufer, najbardziej przebiegły złodziej dzieł sztuki, który zawsze jest w stosunku do nich o krok do przodu.

14. "Miłość bez miary" reż. Ale McHaddo  - brazylijska komedia romantyczna, bardzo fajna produkcja. Ivana, piękna rozwódka poznaje charyzmatycznego, zabawnego i bardzo dobrego w swym fachu, kardiologa. Oboje są sobą zafascynowani i lubią spędzać ze sobą czas, jednak na drodze do ich szczęścia staje ... wzrost Lwa. 

15. "Agent i pół" reż. Rawson Marshall Thurber - kolejny film z Dwaynem Johnsonem w roli głównej. Tym razem komedia kryminalna. Dwadzieścia lat po maturze, ówczesny szkolny prymus, prowadzący raczej nudne życie, spotyka się z dawnym szkolnym popychadłem. Bob jest teraz jednak świetnie wyszkolonym agentem wywiadu, który popadł w konflikt ze swoimi przełożonymi i wkręca dawnego kolegę w sam środek szpiegowskiej afery.

16. "Niebezpieczna piękność" reż. Marshall Herskovitz - film kostiumowy z 1998 roku. Piękna Weronika, córka kurtyzany, zakochuje się w bogatym arystokracie Marku, jednak ich związek jest niemożliwy zarówno dla rodziny mężczyzny, jak i dla niego samego. Rozgoryczona Weronika postanawia zapewnić sobie lepsze życie w inny sposób i zostać najlepszą w mieście kurtyzaną. Faktycznie, udaje jej się zgromadzić wokół siebie całe grono adoratorów, którzy kochają ją nie tylko za piękne ciało, ale też bystry umysł i odważne poglądy.

17. "Ouija. Narodziny zła" reż.Mike Flanagan - horror, który dość długo omijałam na Netflixie, gdyż nie przepadam (a raczej przerażają mnie one wyjątkowo) za filmami grozy, w których bohaterowie są nawiedzeni. Matka samotnie wychowująca dwie córki zajmuje się dorabianiem jako fałszywe medium. Kiedy jednak przynosi do domu planszę Ouija, wywołuje prawdziwego demona.

18. "Diabelska plansza Ouija" reż.Stiles White - współczesna kontynuacja filmu opisanego powyżej, który dział się w latach 50 tych. Kolejne pokolenie nastolatków dociera do planszy Ouija, czego efektem jest śmierć jednej z dziewczyn. Najlepsza przyjaciółka zmarłej postanawia przyjrzeć się bliżej domowi koleżanki, który okazuje się być tym, gdzie wszystko przed laty się zaczęło. Bardziej podobała mi się część pierwsza, która wypadła zdecydowanie bardziej niepokojąco. 
 
[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

Muzycznie
 
Listopad, tak jak pisałam na początku, był dla mnie miesiącem dwojakim. Z jednej strony spokojnym i poukładanym, stąd w duszy grał duet Harry'ego Stylesa i Kacey Musgraves w piosence Shani Twain "You're still the one"


Z drugiej jednak strony, był to miesiąc, a zwłaszcza jego końcówka, bardzo nostalgiczny, w którym musiałam się zmierzyć z odejściem internetowej znajomej. Mocno mnie to dotknęło, stąd utwór Sanah "Aniołom szepnij to"

 
A jak Wam minął listopad?

Sardegna

Leave a Reply