Książkowe podsumowania Sardegny cz.3 - 10 najpopularniejszych wpisów blogowych roku 2016


posted by Sardegna on

4 comments

Dzisiaj zapraszam już na ostatni wpis z serii podsumowań. Dwa poprzednie, o najładniejszych okładkach i najlepszych książkach, przeczytanych w roku 2016, znajdziecie TU i TUTAJ. Poniższy ranking dotyczy natomiast najbardziej popularnych wpisów, opublikowanych na blogu w mijającym roku. 

Na 10 wpisów, 7 dotyczy książek. To moim zdaniem, bardzo dobry wynik! Wiadomo, że posty nieksiążkowe cieszą się sporą popularnością, więc tym bardziej jest mi miło, że wygrały notatki związane typowo z książkami. Oprócz tego, jeden wpis dotyczy serii wydawniczej, którą posiadam, jeden związany jest z książkami dla dzieci i serią "Czytam sobie", a tylko jedna notatka jest typowo nieksiążkowa i dotyczy konkursu, który odbył się na moim blogu w listopadzie.

Zapraszam do zestawienia najpopularniejszych wpisów w roku 2016:

1. Najpopularniejszy wpis blogowy, który zarejestrował najwięcej odsłoń w roku 2016, dotyczył książki "P.S. Nie szukajcie mnie" Leeny Parkkinen. Rewelacyjna powieść obyczajowo - kryminalna, wydana przez Świat Książki, opowiada o podróży dwóch kobiet, które różni praktycznie wszystko: od pochodzenia, poprzez wiek, na doświadczeniu życiowym kończąc. Wyprawa kobiet ostatecznie prowadzi do rozwiązania pewnej tajemnicy z przeszłości, a wszystko to w fińskim, surowym klimacie i nieco klaustrofobicznej atmosferze, rodzinnej wyspy bohaterki. Powieść wzbudziła największe zainteresowanie czytelników i bardzo dobrze, bo to świetna historia, choć przyznam szczerze, że w życiu nie określiłabym tego wpisu, jako najpopularniejszego.

2. Na drugim miejscu listy uplasowała się powieść dla młodzieży "Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie" autorstwa Rafała Kosika. Ten tom jest akurat najnowszym z serii FNiN, a mój wpis pokrył się z okresem jego promocji, nie dziwi więc fakt, że moja notatka spotkała się ze sporym zainteresowaniem czytelników. Każdy z tomów opisujących przygody FNiN to dobrze wymyślona i inteligentna opowieść, a mnie bardzo cieszy, że tak wiele osób przeczytało o nim notkę na moim blogu. Może dzięki temu namówiłam kogoś do sięgnięcia po całą serię?  
3. Wpis blogowy, który zarejestrował trzecią, największą liczbę odsłon w mijającym roku, dotyczy powieści obyczajowej, autorstwa Magdaleny Witkiewicz, "Pracowni Dobrych Myśli". To bardzo dobry wynik, bowiem o książce pisałam w listopadzie, i to w ciągu tych dwóch miesięcy post zebrał większe statystyki, niż inne w ciągu całego roku. Fajnie, że powieść cieszy się popularnością, bo jest to bardzo ciepła i energetyczna opowieść, poprawiająca humor kobietom w każdym wieku.

4. Czwartym najchętniej odwiedzanym wpisem był post konkursowy, związany z moim małym blogowym jubileuszem - 1000 post w Książkach Sardegny. Czas na niespodziankę. Posty nieksiążkowe od dawna cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników, a te, związane z mało wymagającymi konkursami, już najbardziej.  Osobiście nie publikuję zbyt wielu takich wpisów, bo nie mam na to zwyczajnie czasu. Jednak spory ruch, jaki się przy takiej okazji generuje daje do myślenia, że może powinnam coś zmienić w tym temacie. 

5. Kolejny wpis znajdujący się na liście najpopularniejszych, dotyczy powieści Renaty Kosin "Sekret zegarmistrza". Moja przedpremierowa recenzja tej książki zarejestrowała naprawdę wiele odsłon i cieszę się, że z tego faktu, bowiem "Sekret..." to interesująca, bardzo dobrze skrojona historia z wątkiem rodzinnej tajemnicy, z wieloma motywami, postaciami i nawiązaniami, należy się jej więc szerokie zainteresowanie. Renata Kosin przyzwyczaiła już swych czytelników do tego, że jest doskonale przygotowana do pisania swych kolejnych książek. A ponieważ to przygotowanie Autorki czuje się podczas czytania, gwarantuję, że nie zawiedziecie się lekturą.


6. Na szóstym miejscu listy znalazł się wpis o serii wydawniczej dla dzieci "Czytam sobie...". Te cieniutkie książeczki, podzielone na trzy poziomy, ze względu na umiejętności czytelnicze najmłodszych, zrobiły niemałą rewolucję w naszym domu, ale też na blogu, tym bardziej, że we wpisie wspominam, jak moje dzieci nauczyły się dzięki tym książeczkom, czytać. Seria jest godna polecenia zarówno rodzicom, jak i dzieciakom, które dopiero rozpoczynają naukę czytania, bądź są na początku swej czytelniczej przygody. 

7. Na kolejnym miejscu na liście najpopularniejszych wpisów znalazła się powieść obyczajowa "29" Adeny Halpern. Książka trochę niepozorna, tak jak jej minimalistyczna okładka, ale bardzo bogata w treść. Na pierwszy rzut oka i opisu z okładki, wydaje się, że jest to opowieść o odmłodzonej babci, która przenosi się w czasie do swoich 29 urodzin. W rzeczywistości jednak jest to słodko - gorzka opowieść i straconych szansach i niespełnionych oczekiwaniach wobec życia. Jest to historia, która pokazuje nam z nieco innej strony oblicze rodziców czy dziadków. Uświadamia wiele rzeczy, i to tych o naszych wiekowych bliskich, a także o nas samych.


8.  "Ostatnia sprawa" Lee Childa to jedyny audiobook na liście, który spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem czytelników bloga. Czternasty tom przygód wojskowego Jacka Reachera, charyzmatycznego i bezkompromisowego bohatera na mnie zrobił bardzo pozytywne wrażenie. Ta akurat historia kręci się w około zabójstwa młodej kobiety, która została znaleziona z poderżniętym gardłem, niemalże w centrum miasta, leżącego w pobliżu bazy wojskowej Kelhem. Wojskowi mają poważne podejrzenia, że za zabójstwem dziewczyny może stać któryś z żołnierzy, dlatego wysyłają Reachera, aby zajął się tą sprawą. Wartka akcja, wyraziści bohaterowie. Polecam

9. "Arena szczurów" Marka Krajewskiego również znalazła się w tym zestawieniu. Jest to wprawdzie ostatni tom serii o przygodach detektywa Edwarda Popielskiego, a w moim wypadku pierwsze z nim spotkanie, jednakże spokojnie można tą opowieść czytać niezależnie. Jak widzicie moi czytelnicy znali serię, albo sugerowali się nazwiskiem Autora, bo wpis był przez nich bardzo chętnie czytany.10. Na ostatnim miejscu na liście uplasował się wpis o Serii wydawniczej Sardegny, czyli mojego cyklu autorskiego, w którym opisuję posiadane w biblioteczce serie książkowe. Ten akurat dotyczy Serii wydawniczej Sardegny. Lato z Kryminałem serii Polityka, czyli kryminałów znanych autorów, które w latach 2006-2012 wydawane były jako dodatki do Polityki, a później można było je zakupić oddzielnie, często po groszowych cenach, na przeróżnych wyprzedażach. Mnie samej brakuje jeszcze kilkunastu tytułów do skompletowania całej serii, a we wpisie pokazuję te książki, które posiadam. 

Nie sądzicie, że wybory czytelników są naprawdę zaskakujące? Gdybym miała na chybił trafił wymienić 10 moich blogowych wpisów, które są najbardziej popularne, myślę, że nie pokryły by się one z wyżej wymienionymi. W każdym razie, cieszy fakt skupienia na książkach, na rzecz wpisów nieksiążkowych. A jak statystyki wyglądają u Was? Podzielcie się spostrzeżeniami.

Na koniec informacja: szykuję dla Was jeszcze jedno podsumowanie - całoroczne i już dziś, z tego miejsca, serdecznie na nie zapraszam!

Sardegna

4 komentarze:

 1. Jeszcze podsumowania nie robiłam, ale pewne spostrzeżenia już poczyniła co do rodzaju postów, które były najpopularniejsze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mnie zawsze ciekawi, na jakiej podstawie niektóre posty są chętnie czytane, a inne mniej. I nie mówię tutaj o postach nieksiążkowych, bo one jednak cieszą się większym zainteresowaniem, tylko te książkowe właśnie. Powtórzę: niezbadane są wybory czytelników... ;)

   Usuń
 2. Ty już kończysz podsumowania (na roczne oczywiście czekam), a u mnie jeszcze stary rok toczy się powoli... Podsumowania w styczniu.
  Powiem Ci, że u mnie też często zaskoczenia jak widzę liczniki odwiedzin danych postów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podsumowanie roczne pojawi się wyjątkowo jutro, ale miło mi, że czekasz, bo miałam chwile zawahania, czy je w ogóle pisać. Jednak chęć podliczenia statystyk zwyciężyła :)

   Usuń