Blogowe podsumowanie miesiąca - lipiec 2021


posted by Sardegna on

1 comment

Lipiec był wspaniałym miesiącem, pełnym wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi, a nawet z krótkim wypadem nad morze. Udało mi się przesłuchać trzy audiobooki, sporo książek pozaczynać, więc na pewno uda mi się je dokończyć w sierpniu. Oby więcej takiego fajnego czasu trafiło mi się jeszcze w tym roku!
 
 Lista przeczytanych:
 

1. "Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia" Marianna Filewska - ?
2. "Kawa z kardamonem" Joanna Jagiełło - 5
3. "Szkoła szpiegów" Stuart Gibbs - 5
4. "Mamy morderstwo w Mikołajkach" Marta Matyszczak - 4
5. "Trzydziestka" Tomasz Żak - 5
6. "Najfutbolniejsi. Tajemnica głupich dowcipów" Roberto Santiago - 6
7. "Molly" Agnieszka Lingas - Łoniewska - 4
8. "Zamieć" Dylan Gabriel - 4
9. "Kastor" Wojtek Miłoszewski - 6

 Imprezy kulturalne:
 
W końcu, po miesiącach przerwy, mogę się pochwalić wydarzeniami, w których wzięłam udział! Po pierwsze, wraz z całą rodziną byliśmy w Legendii, śląskim wesołym miasteczku. Wprawdzie ta wycieczka odbyła się ostatniego dnia czerwca, ale już w wakacyjnym klimacie, stąd wpisuję ją do lipcowego podsumowania miesiąca. 
 
2 lipca razem z dziećmi mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panią Joanną Jagiełło, pisarką powieści dla młodzieży. Było to pierwsze od miesięcy spotkanie autorskim na żywo, część imprezy katowickiej biblioteki w ramach Festiwalu Literackiego Ojce i Dziatki. Muszę powiedzieć, że było to naprawdę jedno z ciekawszych i bardziej wartościowych spotkań autorskich dla młodzieży, w jakim brałam udział. Padło na nim wiele inspirujących słów, które mam nadzieję zapadły w pamięć uczestników.
 
3 lipca odbyło się walne zebranie naszego stowarzyszenia Śląskich Blogerów Książkowych, i choć lepiej byłoby oczywiście spotkać się na żywo, to doceniam również te przemiłe spotkania online. Szkoda tylko, że kawkę każdy musi wypić we własnym zakresie. 
 

17 lipca byłam na pierwszym od miesięcy, koncercie plenerowym Pokahontaz, a w ostatnim tygodniu spędziliśmy z mężem wspaniały weekend nad morzem. Wspaniały to był czas!


Nowości:
 

 
"Rok szczura" Marta Guzowska
"Strach, który powraca" Magda Stachula
"Fame fatale" Katarzyna Nowakowska
"Gdzie diabeł nie może, tam trupa pośle" Iwona Banach
"Francuska opowieść" Krystyna Mirek
"Zamieć" Gabriel Dylan
"Szkoła szpiegów na wakacjach" Stuart  Gibbs
"Bachor" Katarzyna Ryrych 
"Pas startowy" Katarzyna Ryrych
"Szkoła bohaterów i bohaterek" Przemysław Staroń 
"Dziedzictwo zbrodni" Adrian Bednarek
"Czarny Bałtyk" Maciej Paterczyk
 
Serialowo:
 
W lipcu obejrzałam dwa sezony polskiego serialu kryminalnego "Rojst". Tak po prawdzie widziałam zapowiedzi pierwszego sezonu na Netflixie od dłuższego czasu, ale do obejrzenia całości skłonił mnie dopiero utwór, nowa wersja "Ostatniego" Edyty Bartosiewicz w wykonaniu Brodki i Tymka (znajdziecie go na końcu tego wpisu), wchodzący w skład ścieżki dźwiękowej drugiego sezonu. 

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 
 
1. "Rojst" - lata 80-te, dwaj dziennikarze śledczy, doświadczony Witek i żółtodziób Piotr wpadają na ślad grubej afery, która może zatrząść lokalną społecznością, ale też wpłynąć na ich życie prywatne. W pobliskim lesie zostają znalezione zwłoki cenionego w mieście działacza i prostytutki. Milicja szybko znajduje sprawcę i zamyka sprawę, jednak dziennikarze domyślają się, że za spraw stoi ktoś zupełnie inny. Do tego z dachu bloku skacze, popełniając samobójstwo, dwójka nastolatków. Jedna z nich jest córka znanego w mieście opozycjonisty. Obie sprawy prawdopodobnie mają ze sobą coś wspólnego, stąd tez Piotr stawia na szali własne bezpieczeństwo, a nawet małżeństwo, aby odkryć, kto tak naprawdę jest winny śmierci czwórki ludzi.

2. "Rojst '97" - losy bohaterów pierwszego sezonu splatają się ponownie po 14 latach. Jest rok 1997 w miasteczku dochodzi do powodzi stulecia, a wraz z wodą wypływają kości ukryte w lesie. Przy pracach archeologicznych zostają odnalezione również zwłoki dwunastolatka, który utonął prawdopodobnie, kiedy pękły wały zabezpieczające rzekę. Sprawę przejmuje policjantka Anna Jass, która zostaje skierowana na prowincję ze stolicy i ma współpracować z miejscowym gliną, Miką. Jednocześnie sprawą kości znalezionych w lesie i śmiercią dzieciaka interesuje się Piotr Zarzycki, który wraca do miasta, aby objąć funkcję redaktora naczelnego gazety. Witek natomiast nie chce drążyć tematu, gdyż doskonale wie, co stało się po wojnie w lesie. Oczywiście obaj angażują się za mocno, co może sprowadzić na nich nieszczęście. W między czasie poznajemy tajemnice, które przez lata nagromadziły się w miasteczku. Świetny polski serial, bardzo dobry fabularnie, idealnie odzwierciedla tamten okres, łącznie z muzyką, która była wtedy na topie.

Filmowo:

W lipcu obejrzałam 16 filmów, co daje mi ostatecznie 116 filmów w ciągu 7 miesięcy (styczeń 28 + luty 3 + marzec 18 + kwiecień 18 + maj 17 + czerwiec 16 + lipiec 16  = 116) 

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

1. "Yesterday" reż. Danny Boyle -  Jack Malik, niespełniony muzyk, który od lat próbuje zaistnieć śpiewając w barach i podrzędnych hotelach, ulega wypadkowi. Na dwanaście sekund traci przytomność, a kiedy się budzi, świat nie zna coca - coli, papierosów i ... The Beatles. W tej dziwnej sytuacji Jack upatruje swoją szansę. Podając się za autora największych przebojów Beatlesów zdobywa międzynarodową karierę, ale czy to zapewni mu upragnione szczęście? Świetna muzyka, Ed Sheeran i Liverpool. 

2. "Ulica Strachu - część 1: 1994" reż. Leigh Janiak - pierwsza część trylogii grozy. Grupa nastolatków zamieszkująca małe miasteczko, w którym dzieje się wiele niepokojących rzeczy, musi uciekać przed seryjnymi mordercami chcącymi za wszelką cenę zabić jedną z koleżanek. Dzieciaki nie wiedzą, co kieruje zabójcami, muszą jednak zrobić wszystko by ją i siebie ocalić. Film przypomina trochę "Krzyk", ale jak dla mnie jest bardziej infantylny i mniej straszny. Pewnie obejrzę dwie pozostałe części, ale nie mam zbyt wielkich oczekiwań po tej serii.

3. "Obecność 2" reż. James Wan - kontynuacja jednego z bardziej strasznych horrorów, jakie oglądałam. Małżeństwo zajmujące się kontaktowaniem z duchami, po strasznej przygodzie w Amityville, chce wycofać się ze swej działalności. Jednak pewna sprawa tocząca się kilkaset kilometrów dalej, w domu rodziny nawiedzanej przez ducha, sprawia, że muszą na nowo zaangażować się w swą pracę.

4. "Bridget Jones 3" reż. Sharon Maguire - kontynuacja zabawnych perypetii tytułowej Bridget. Tym razem bohaterka obchodzi swe 43 urodziny w związku z czym postanawia bawić się do upadłego i niczego nie żałować. Efektem jej chwilowej swawoli jest nieplanowana ciąża, a do z niewiadomym ojcem, bowiem Bridget ma dwóch potencjalnych kandydatów do tej roli. Jak szalona bohaterka poradzi sobie w nowej życiowej roli?

5. "Godzilla vs King Kong" reż. Adam Wingard - na tym filmie byłam w kinie jeszcze w czerwcu, ale zapomniałam dopisać go do poprzedniego podsumowania. Spektakularną walkę gigantów ogląda się całkiem przyjemnie, choć głośno. Jakby tego było mało, do akcji wkracza mechanogodzilla. Trochę absurdalnie, ale w filmach o Godzilli nie chodzi o sens.

6. "Ulica Strachu - część 2: 1978" reż. Leigh Janiak - druga część podobała mi się znacznie bardziej, niż pierwsza. Tym razem akcja przenosi się w lata 1978, kiedy to na obozie młodzieżowym dochodzi do masakry. Jedyna ocalała z rzezi, w roku 1997 - dorosła, trochę zbzikowana kobieta, opowiada nastolatkom, jaki początek miała klątwa, która od lat więzi miasto w swych sidłach.

7. "Gone baby gone" reż. Ben Affleck - na przedmieściach miasta porwana zostaje czteroletnia dziewczynka Amanda. Oprócz policji w sprawę odnalezienia zaginionej mocno angażuje się także para detektywów wynajęta przez wujostwo porwanej. Ponieważ matka Amandy prowadzi dość swawolny tryb życia, często też wplątuje się w drobne afery narkotykowe, podejrzanych o porwanie jej córki jest wielu. Kiedy wszyscy tracą już nadzieję na odnalezienie dziewczynki, detektywi odkrywają pewne tropy. Z pozoru sensacja, tak naprawdę dramat. Bardzo smutna historia.
 
8. "Jestem wszystkimi dziewczynami" reż. Donovan Marsh - dramat sensacyjny rozgrywający się w RPA. Specjalna jednostka funkcjonariuszy zajmuje się tropieniem szajki pedofilów i handlarzy żywym towarem, jednak kolejne osoby związane z przemytem zostają mordowane tuż przed oficjalnym aresztowaniem. Wydaje się, że ktoś jest dwa kroki przed policją i zna szczegóły działania tej zorganizowanej grupy. Tajemniczym mścicielem okazuje się kobieta, która kiedyś trafiła w ręce handlarzy dzieci, a teraz szuka w zemście ukojenia.

9. "Jessabelle" reż. Kevin Greutert - horror, który przez większość czasu określiłabym, jako klasy B, końcówka jednak zaskakuje pozytywnie. Jess po wypadku, w którym traci władzę w nogach, zamieszkuje z ojcem, aby dojść do siebie. W domu z dzieciństwa znajduje stare kasety vhs, na których znajdują się odstanie nagrania jej zmarłej mamy, jest w nich jednak jakaś tajemnica, która ciekawi dziewczynę, ale jednocześnie ją przeraża.

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb]  
 
10. "Annabelle" reż. John R. Leonetti - horror o zabójczej lalce, a raczej demonie, który w niej tkwi i terroryzuje rodzinę z małą córeczką. Tuż przed narodzinami pierwszego dziecka, mąż kupuje swej żonie prezent w postaci rzadkiej kolekcjonerskiej lalki. Niestety od tego momentu życie rodziny zamienia się w koszmar.

11. "Ulica Strachu - część 3: 1666" reż.   trzecia część mrocznej trylogii. Kiedy już wydaje się, że klątwa jest unieszkodliwiona, nastolatki przenoszą się w czasie do samego początku historii, do osady Union do roku 1666, w której mieszka nastolatka Sara Fier, późniejsza wiedżma nawiedzająca miasteczko. 

12. "Booksmart" reż.Olivia Wilde - tuż przed końcem roku dwie prymuski, Amy i Molly, które całe liceum poświęciły na rzetelną naukę i zdobywanie doświadczenia potrzebnego na studia, postanawiają  choć raz zabawić się na całego. Udają się na imprezę do jednego ze szkolnych kolegów, jednak zabawa nieco wymyka się spod kontroli. Fajna komedia o sile przyjaźni, walki młodego człowieka o swoje, a także o krzywdzących stereotypach.

13. "The final girls" reż. Todd Strauss-Schulson - parodia horroru, coś na kształt "Scary movie". Nastolatka wraz z przyjaciółmi na skutek wypadku trafia do horroru z lat 80 - tych, w którym przed laty grała jej mama. Dziewczyna próbuje uratować wszystkich swoich bliskich przed psycholem mordercą grasującym w filmie. Znając fabułę ma trochę ułatwione zadanie, ale i tak trudno będzie jej pokonać zabójcę.

14. "Pitch perfect" reż. Jason Moore  - popularna w 2012 roku komedia muzyczna, w której pojawia się utwór z motywem wystukiwania rytmu plastikowymi kubeczkami. Motyw ten stal się z czasem bardzo popularny, a "granie na kubeczkach" urozmaicone na wiele sposobów. Główna bohaterka, studentka Beca, która chce zostać DJ-ką dołącza do żeńskiego zespołu wokalnego śpiewającego a capella. Wraz z dziewczynami szykują przeróbki popularnych przebojów na koncert. 

15. "Krwawe niebo" reż. Peter Thorwarth - na pokładzie samolotu lecącego do Nowego Yorku znajduje się kobieta cierpiąca na tajemniczą chorobę. Wraz z synem, który zna jej dolegliwości, leci na drugi koniec świata, aby poddać się eksperymentalnej terapii. Samolot zostaje jednak porwany przez grupę terrorystów, wtedy kobieta postanawia wykorzystać swoje umiejętności i przejąć nad nim kontrolę.
 
16. "Kiedy gasną światła" reż. David F. Sandberg - Rebecca próbuje uratować swojego przyrodniego brata przed tajemniczą zjawą, która zadomowiła się w mieszkaniu ich matki i pojawia się tylko, kiedy jest ciemno. Produkcja twórców "Obecności", choć utrzymana w trochę innym klimacie, ma pare momentów.
Muzycznie:

Lipiec to przede wszystkim nowa wersja "Ostatniego" Edyty Bartosiewicz w wykonaniu Brodki, Urbańskiego i Tymka, która powstała na potrzeby drugiego sezonu "Rojst '97". Bardzo dobrze brzmi po odświeżeniu, ale jednocześnie nie utracił swojego starego przekazu. Wspaniały kawałek!


Drugim utworem lipca ponownie jest kawałek Harry'ego Stylesa. Tym razem jest to energetyczne "Kiwi".

A jak Wam minął lipiec?

Sardegna

1 komentarz:

  1. Widzę, że miałaś dużo czasu :D W lipcu byłam na urlopie, więc też sporo poczytałam, ale jakoś nie miałam kiedy obejrzeć ulubionych seriali:/

    OdpowiedzUsuń