Ulysses Moore "Antykwariat ze starymi mapami", "Dom luster", "Wyspa masek", "Kamienni strażnicy"


posted by Sardegna on , , , , , ,

10 comments

Ulysses Moore "Antykwariat ze starymi mapami", "Dom luster", "Wyspa masek", "Kamienni strażnicy"

Wydawnictwo: fk Olesiejuk
Liczba stron: 258/256/284/290 
Moja ocena : 5/6

Pamiętacie pierwszą część Ulysessa Moore'a "Wrota czasu", młodzieżowej powieści przygodowej, którą opisywałam w zeszłym roku? Przez dłuższy czas próbowałam zebrać sobie dalsze części owej serii. Sprawiało mi to nie lada problem, bowiem kolejne książeczki zostały wydane w wersji kieszonkowej, a dodatkowo każdy tom został rozdzielony na dwie części. Ostatecznie jednak udało mi się zdobyć cztery kolejne tomy: Ulysses Moore "Antykwariat ze starymi mapami", "Dom luster", "Wyspa masek" i "Kamienni strażnicy".

Oczywiście wydanie, które posiadam pozostawia wiele do życzenia, a do wydania "właściwego", w pięknej obwolucie i twardej oprawie wiele mu brakuje. Jest to wersja kieszonkowa serii, wydana na szarym cienkim papierze, jako dodatek do czasopism młodzieżowych. Jednak chęć poznania dalszych przygód młodych bohaterów: Julii, Jasona i Ricka była silniejsza i nawet kiepskie wydanie mnie nie zniechęciło. Wręcz przeciwnie, teraz mam motywację, żeby skompletować całość.

"Wrota czasu", czyli część pierwsza, wprowadza czytelnika w całą historię. Bliźnięta Julia i Jason przenoszą się wraz z rodzicami do Willi Argo w sennym miasteczku Kilmore Cove w Kornwalii. Posiadłość otacza aura tajemniczości, dom pełen jest artefaktów i fascynujących zakamarków. Dzieciaki wraz z nowo poznanym przyjacielem, Rickiem penetrują Willę i odkrywają stare drzwi zamknięte na cztery zamki. Bohaterowie oczywiście po wielu perypetiach, wchodzą w posiadanie odpowiednich czterech kluczy i przechodzą na drugą stronę drzwi, które okazują się...wrotami czasu.

I tak zaczyna się niesamowita przygoda, która tylko pozornie jest poukładana i logiczna. Każdy kolejny tom, ba, nawet każdy kolejny rozdział, przynosi czytelnikowi nowe zagadki i tajemnice do odkrycia.

Poza trójką młodych, w powieści istotną rolę odgrywa cała gama bohaterów. Julię, Jasona i Ricka śledzi niebezpieczna kobieta, Obliwia Newton, wraz ze swoim pomocnikiem Manfredem, którzy za wszelką cenę chcą wejść w posiadanie kluczy do Wrót Czasu. Jaki mają w tym cel?
Willą Argo opiekuje się wiekowy ogrodnik Nestor. Pomaga on dzieciakom w odkryciu niektórych tajemnic, naprowadza ich na właściwy tok myślenia, jednak coś przed nimi ukrywa. Czy Nestor wie coś, czego dzieciakom nie mówi? Gdzie podziewa się dawny właściciel Willi i jego piękna żona Penelopa?
Co ukrywa mroczny latarnik Leonard Minaxo, Dawny przyjaciel Moore'a? Jaką rolę w historii Wrót czasu odgrywają dawni przyjaciele Ulyssesa: Peter Dedalus, Panna Calypso, Fred Śpiczuwa, Wiktor "Black" Wulkan?

Aby rozwiązać tajemnice Willi Argo i dawnego właściciela, Ulyssesa Moore'a, młodzi bohaterowie będą musieli odbyć kilka niebezpiecznych podróży w czasie, odwiedzić starożytny Egipt, osiemnastowieczną Wenecję, dwunastowieczny Ogród Wiecznej Młodości. Będą żeglować, nurkować, podróżować pociągiem, który pojawia się tylko na wezwanie odpowiednich osób, ale przede wszystkim, będą kombinować, jak ułożyć wszystkie puzzle tej zagmatwanej historii w całość.

Emocje w trakcie lektury gwarantowane! Seria jest świetną propozycją dla nastolatków (sprawdzona na wybranych trzynastolatkach), ale jak widać, nie tylko dla tej grupy wiekowej. Ciekawość kontynuacji tej historii pogłębia tylko zabieg autora, który sprytnie pokończył poszczególne tomy w najbardziej interesującym momencie. Jak ja teraz mam przejść spokojnie do porządku dziennego, z tą niedokończoną historią?

Książki zaliczam do wyzwania Z półki (7/31, 8/31, 9/31, 10/31) - tym sposobem ruszyłam trochę z miejsca w wyzwaniu Półkowym, które idzie mi w tym roku bardzo opornie...
Sardegna

10 komentarzy:

 1. Czasami brakuje mi właśnie tego gatunku. W końcu wychowałem się na książkach przygodowych, to one towarzyszyły mi przez wiele lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba się skuszę na te tytuły :) Bloga dodaję do ulubionych, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tą serię jak byłam mniejsza ;) do tej pory wspominam ją z łezką w oku, zapraszam http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak, książki świetne, mnóstwo akcji i ciekawa intryga. W domku mam pierwsze dziewięć tomów (w twardej oprawie), jednak 8 chyba zamyka pewną opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam całą prawie całą serię. Brakuje mi tylko ostatniego tomu. :/ Niestety przestałam czytać po 6 albo 7 części, bo nudne się zrobiło, ale chcę dać temu drugą szansę. :)
  Pozdrawiam! :) I oczywiście obserwuję. ;]

  OdpowiedzUsuń
 6. Powrót do dawnych lat - jestem za :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaczęłam ją w gimnazjum i teraz już z 19 na karku nadal uwielbiam tą serie :D Według mnie zdecydowanie coś co trafi też do starszego czytelnika, bo kto nie kocha przygód ^^

  OdpowiedzUsuń
 8. nie miałam okazji czytać żadnej z tych książek, ale chyba jestem już na to za stara ;p

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś nie mogę się przekonać do tej serii.

  OdpowiedzUsuń