Książkowe podsumowania Sardegny cz.1 - 10 najlepszych okładek książek, przeczytanych w 2018 roku


posted by Sardegna on

9 comments

Choć w kalendarzu dopiero 17 grudnia, to ja już dziś zapraszam Was do 1 z 4  moich czytelniczych podsumowań roku 2018 (#1 najładniejsze okładki, #2 najlepsze książki, #3 najpopularniejsze wpisy oraz #4 post podsumowujący cały czytelniczy rok na blogu). Tworzenie tych notek od lat sprawia mi olbrzymią frajdę i pozwala na dokonanie pewnych podsumowań, przemyśleń całorocznej działalności na blogu, a nawet podjęcie pewnych radykalnych decyzji - w moim wypadku będzie to reaktywacja wyzwania Trójka e-pik. Poza tym, takie podsumowania nieustannie przypominają mi, że zbliżają się święta i Nowy Rok, a to w końcu jeden z moich ulubionych okresów w roku.
 
Poniżej znajdziecie pierwsze zestawienie, czyli 10 książek przeczytanych przeze mnie w mijającym roku, o najładniejszych, według mnie, okładkach. Zmieniłam trochę formę tego rankingu, wyróżniając 9 okładek, natomiast tą najładniejszą zostawiłam sobie na sam koniec.  
Jeśli jesteście ciekawi, jakie okładki wyróżniłam w poprzednich latach, zapraszam do kliknięcia w odpowiednie linki: 2017, 2016, 2015, 2014


O gustach się nie dyskutuje, dla mnie w każdym razie, wszystkie 9 okładek jest wyjątkowych na swój sposób i idealnie obrazuje treść książki, którą zwieńcza. Niektóre z nich są bardzo minimalistyczne, gdzie to właściwie jedna forma czy symbol sugerują tematykę, inne bardziej bogate, ale również pasujące do całości. Kolejność książek na liście, zgodna jest z czasem ich przeczytania.

1. "Jak zawsze" Zygmunt Miłoszewski - 6
2. "Schronienie" Harlan Coben - 6
3. "Tajemnica diabelskiego kręgu" Anna Kańtoch - 5
4. "Toń" Marta Kisiel - 6
5. "Pocieszki" Katarzyna Grochola - 6
7. "Dobra - noc" Sabina Waszut - 6
8. "Fracht" Grzegorz Brudnik - 5
9. "Dom węży" Mateusz Lemberg - 4

Jeśli chodzi o pierwsze miejsce, to według mnie, zasługuje na nie okładka "Wszystko za K2" Piotra Trybalskiego. Książka jest cudnie wydana przez Wydawnictwo Literackie, w twardej oprawie, z klimatycznym zdjęciem monumentalnego K2 w barwach biało - czerwonych. Fantastyczna! Choć może nie jestem do końca obiektywna, bo jak góry, to ja zawsze jestem na tak.


A Wy macie swoje ulubione okładki książek przeczytanych w 2018 roku?


Sardegna

9 komentarzy:

 1. Cieszę się, że książka "Dobra - noc" Sabina Waszut znalazła się w tym zacnym rankingu, tym bardziej, że jestem autorka ilustracji z okładki. Wszystkich zainteresowanych okładkami w takim stylu zapraszam na moja stronę http://bruniewska.com/ oraz do mojego sklepu: http://bruniewska.com/sklep/index.php

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Kasiu, bardzo dziękuję za ten komentarz :) Okładka piękna i naprawdę zasługuje na wyróżnienie. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Rankingu okładek nigdy nie robię, ale lubię go oglądać u Ciebie :)
  Nie czytałam żadnej z tych książek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi :) Lubię tworzyć takie podsumowania, a jak ktoś lubi je jeszcze u mnie czytać, to już w ogóle pełnia szczęścia :)

   Usuń
 3. Wszystkie okładki ciekawe, z wymienionych czytałam tylko "Dom węży" - mocne, a nad moimi okładkowymi typami jeszcze się nie zastanawiałam. Na pewno jednak wybrałabym coś innego niż twarze, dłonie i kwiatki na pierwszym planie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię czytać podsumowania okładkowe u innych, bo pokazują, jak bardzo różnimy i to nie tylko gustem czytelniczym ;)

   Usuń
 4. Okładka "Toni" Marty Kisiel po prostu mnie "kupiła". Jest bardzo klimatyczna. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo :) aż żałuję, że nie zdążyłam przeczytać opowiadań Marty Kisiel "Pierwsze słowo" w tym roku, bo tamta okładka to dopiero jest cudna!

   Usuń