"Opowiadania" Anton Czechow oraz podsumowanie stycznia i grudniowej ankiety


posted by Sardegna on , , , , , ,

4 comments

Ilość stron: 192/Audiobook
Czas trwania: 3 godz 47 min
Moja ocena : 3/6
lektor: Wiktor Korzeniowski

W moim  rocznym założeniu czytelniczym, znajdował się punkt dotyczący poznawaniu klasyki. Tak więc, zabrałam się za poznanie twórczości Antona Czechowa, rosyjskiego dramaturga, tworzącego w XIX wieku. Nie czytałam wcześniej żadnych opowiadań Czechowa, obce mi były również jego najsłynniejsze sztuki ("Wujaszek Wania", "Trzy siostry", "Wiśniowy sad").
Na rozgrzewkę, zabrałam się za wybrane opowiadania, których spis wygląda tak:
Aptekarzowa
Bezbronna istota
Córa Albionu
Damy
Długi język
Dramat
Dyrektor pod kanapą
Dzieło sztuki
Malcy
Nie udało się
Order
Po ciemku
Podrzutek
Potwarz
Przesolił
Szczęśliwy
W razurze
Wańka
Wykrzyknik
Zagadkowa natura
Zemsta
Złoczyńca
Żarcik

Ogólnie mówiąc, opowiadania Czechowa przedstawiają sytuację społeczeństwa w carskiej Rosji. Autor zajmuje się opisaniem problemów dotykających ówczesną ludność. Sporo treści poświęconej jest zagmatwanym sprawom biurokratycznym, wyzyskiem prostego człowieka przez carskich urzędników, którzy liczą tylko na zysk i własną nobilitację. Czechow w swych utworach gardzi donosicielstwem, układami, wyzyskiem, lenistwem i głupotą. A robi to w sposób humorystyczny, używając prostego i zwięzłego języka. Autor najbardziej wyróżnia ludzi uczciwych, szczerych i pracowitych.

Powyższy zbiór opowiadań nie  jest do końca w moim guście. Owszem, niektóre historie bardzo mi się podobały, rozśmieszyły i zapadły w pamięć ("Wańka", "Dzieło sztuki", "Nie udało się", "Szczęśliwy"), jednak większość nie zrobiła na mnie wrażenia. Wysłuchałam ich bez większych emocji i właściwie zaraz o nich zapomniałam.
Podsumowując, mimo mało entuzjastycznego odbioru opowiadań, nie żałuję czasu przeznaczonego na poznanie twórczości Czechowa. Mam na półce jeszcze inne "Utwory wybrane" autora. Kiedyś jeszcze do nich sięgnę.

Podsumowanie stycznia:

Styczeń był dla mnie bardzo udanym miesiącem czytelniczym. Wkroczyłam w Nowy Rok z nową energią i wielką ochotą do czytania. Mój entuzjazm przełożył się na ilość przeczytanych książek, których było aż 13. Dokładny spis i moją ocenę znajdziecie TU
Z mojej przeczytanej listy, 2 to audiobooki ("Droga", "Książę mgły"), a 2 inne, to e-booki ("31.10 Halloween po polsku", "Pałac lodowy"). Wszystkie powieści były bardzo dobre, bo jak można stwierdzić, żadnej książki nie oceniłam niżej niż 4. W styczniu przeczytałam kolejne dwie części serii o Zawrociu, Hanny Kowalewskiej, a część 4, czyli "Inną wersję życia" uważam za najlepszą książkę stycznia.

Zakończyła się moja grudniowa ankieta, w której, tym razem wzięły udział 22 osoby. Najbardziej interesujące wydały się Wam dwie książki: "Tego lata w Zawrociu" Hanny Kowalewskiej i "Koralina" Neila Gaiman, które zdobyły po 31% głosów. Na drugim miejscu (13%) uplasował się e - book "O choinka! Czyli jak przetrwać święta". Bardzo dziękuję za wszystkie oddane głosy i jednocześnie proszę o zaznaczenie swoich odpowiedzi, w następnej ankiecie, która widnieje już po prawej stronie w pasku bocznym.

Pozdrawiam wszystkich gorąco w ten mroźny dzień
  Sardegna

4 komentarze:

 1. niezły wynik :) jestem ciekawa tej serii o Zawrociu

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezły? Fantastyczny wynik. Moje styczniowe czytanie to niestety porażka, nie udało mi się przeczyta książek ze stosiku, czytałam co innego niż zaplanowałam, nie udało mi się zamieści recenzji przeczytanych książek. Dlatego szczerze podziwiam i zazdraszczam (tak pozytywnie) twoich czytelniczych przygód

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :) sama byłam trochę zdziwiona, że tak sporo udało mi się przeczytać. Wszystkie lektury były też bardzo satysfakcjonujące, co mnie dodatkowo cieszy :) Trzymam kciuki za realizację Twoich czytelniczych zamierzeń :) pozdrawiam

   Usuń