10 książek, w których pojawia się motyw podróży w czasie.


posted by Sardegna on

6 comments

Ostatnio spodobało mi się tworzenie tematycznych zestawień książkowych, stąd też dzisiaj zapraszam na kolejne. Tym razem przedstawiam 10 książek, w których pojawia się motyw podróży w czasie. Pomysł na tą listę pojawił się wraz z kwietniową Trójką e-pik,i jej kategorią "wehikuł czasu". W jej ramach postanowiłam przeczytać w końcu drugi tom serii Diany Gabaldon, zaczęłam się też zastanawiać, jakie inne książki pasowałyby do tej kategorii. Tak powstała poniższa lista 10 książek, w  których bohaterowie przenoszą się w czasie.

"Obca"  Diana Gabaldon
 
 
 
Nie ma chyba lepszej serii, która opowiada o podróżach w czasie, niż "Obca" Diany Gabaldon. Przygody Angielki Clarie, która przenosi się z lat 40 tych XX wieku wprost do Szkocji sprzed 200 laty, po to by poznać miłość swojego życia, charyzmatycznego Szkota Jamiego Frasiera, tak bardzo fascynują czytelniczki  na całym świecie, że opasłe tomiska liczące sobie ponad 700 stron czytają jednym tchem. Seria to połączenie ognistego romansu, powieści historycznej z obyczajową, z wątkami kryminalnymi a nawet dramatem. Masa wątków, ogrom bohaterów, gorące uczucie, dramat wojny, tajemnica, zagadka i podróż w czasie. Wspaniała opowieść!

Opowiadania z Jakubem Wędrowyczem w tomach: "Kroniki Jakuba Wędrowycza", "Zagadka Kuby Rozpruwacza", "Weźmisz czarno kure", "Czarownik Iwanow", "Wieszać każdy może", "Homo Bimbrownikus", "Karpie bijem", "Konan Destylator" Andrzeja Pilipiuka


Jakub Wędrowycz, główny bohater serii Andrzeja Pilipiuka ma się doskonale mimo swej dziewięćdziesiątki na karku. Lubi sobie podjeść lokalnej, dzikiej zwierzyny leśnej (i nie tylko), domowego bimberku się napić, a jak trzeba to i potrafi złoić parę typów. Wraz ze swym przyjacielem, wiekowym kozakiem Semenem, zazwyczaj spędzają sobie czas, w spokojnej i miłej atmosferze, raz na jakiś czas ratując świat, jeśli zachodzi taka potrzeba. Oczywiście nie za często, żeby się zbytnio nie zmęczyć. Często podróżuje też w czasie, głównie żeby pozałatwiać jakieś niedokończone sprawy, czasem, by zmienić losy świata.
 
Seria www. Marcina Ciszewskiego "www.1939.com.pl", "www.1944.waw.pl","www.ru2012.pl"


Alternatywna historia Polski, która ma swój początek w 2007 roku, kiedy to żołnierze z Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego na czele z podpułkownikiem Jerzym Grobickim wyruszają na misję do Afganistanu, po drodze jednak przenoszą się w czasie dokładnie do dnia 1 września 1939, kiedy to jednostki Wermachtu, nacierają na Polskę. Podpułkownik będzie musiał podjąć decyzję, czy przyłączyć się do rodaków i wspomóc ich działania swoim  nowoczesnym sprzętem i wsparciem, czy zostać tylko biernym obserwatorem. Wizja walk ze znanym wrogiem za pomocą nowoczesnej technologii jest kusząca, ale ingerencja w historię i losy narodu polskiego, może być brzemienna w skutki. Seria liczy sobie trzy tomy, jest wzbogacona jeszcze o tom dodatkowy "Major", opowiadający o alternatywnym przebiegu Powstania Warszawskiego. 
 
Seria "Wybranka bogów" tom I,  tom II , "Powrót bogini" tom I i  "Powrót bogini" tom II P.C. Cast

 
Seria "Wybranka bogów" P.C. Cast nie należy do jakiś ambitnych powieści, ale czyta się je naprawdę sympatycznie. Shannon, nauczycielka z Oklahomy, piękna i energiczna kobieta, zostaje przeniesiona do mitycznej krainy Partholonu. Na miejscu okazuje się, że jakimś cudem zamieniła się rolą z kapłanką Epony, Rhiannon, która została przeniesiona do współczesnej Oklahomy. Shannon nie do końca odnajduje się w nowej roli, jednak jest osoba tak sympatyczną i szczerą, że wnet jedna sobie cały Partholon i wszystkich jego mieszkańców. Shannon świetnie odnajdzie się w roli wcielenia bogini, podejmie zwycięską próbę ocalenia krainy przed siłami zła i ... przejmie obowiązki żony Wielkiego Szamana, ClanFintana Mściwa i okrutna Rhiannon nie chce jednak pozwolić na odebranie sobie prawowitego miejsca. Postanawia wrócić do Partholonu a przy okazji dać Shannon nauczkę.
 

Pierwszych piętnaście żywotów Henrry'ego Augusta" Clarie North

Harry August umiera wiele razy i rodzi się z pamięcią wszystkich wydarzeń, jakie przeżył w poprzednich życiach. Trudne to doświadczenie, zwłaszcza dla małego chłopca, który początkowo nie ma pojęcia, co się z nim dzieje. Z czasem jednak Harry nabywa doświadczenia w "ponownym przychodzeniu na świat" i pętla czasowa nie jest to już dla niego taką traumą, jak na początku żywota. Żyjąc raz po raz, Harry dokonuje dziwnego odkrycia: okazuje się, że nie jest sam na świecie ze swoją przypadłością. Ludzi podobnych do niego, o identycznych umiejętnościach jest wiele i tworzą oni zgromadzenie nazywane Bractwem Kronosa. W stowarzyszeniu tym chłopak odnajduje wsparcie, ale spotkanie z tą grupą ludzi okaże się też największym niebezpieczeństwem, z jakim przyjdzie się Harry'emu zmierzyć.

"Time riders. Jeźdźcy w czasie" Alex Scarrow

Seria, której większość tomów mam na półce, jednak przeczytałam do tej pory tylko pierwszy. Nastolatków, żyjących w różnych latach, od śmierci ratuje tajemnicza postać. Dzieciaki trafiają do tajnej organizacji, działającej w 2001 roku w Now Jorku, której celem jest ochrona świata przed zmianami, jakie mogą wywoływać niekontrolowane podróże w czasie. Zadaniem młodych ludzi stanie się naprawienie historii świata. Można więc sobie wyobrazić, jak trudnym zadaniem będzie dla nich powrót do przeszłości. Do tego ciągle zmieniająca się "współczesność", któa niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Nastolatkowie pochodzący z różnych epok, będą musieli nauczyć się ze sobą współpracować, połączyć w logiczną całość wiedzę o wydarzeniach historycznych, rozpracować nowoczesne urządzenia i ... ocalić świat. 
 
"Powrót do Nałęczowa" Wiesława Bancarzewska 
Pewnego dnia, na skutek przedziwnej okoliczności, czterdziestoletnia Anna, przenosi się w czasie do Nałęczowa do lat 30-tych, a tam trafia wprost do domu rodzinnego swojej mamy. Kobieta marzyła o tym, żeby spotkać swoich przodków, nie miała bowiem okazji za dobrze ich poznać Babka przyjmuje dziwnego gościa, który przedstawia się jako letniczka, na kwaterę, i tak zaczyna się prawdziwa opowieść. Historia o sile rodziny, o trudach życia na przedwojennej wsi, o wartości tradycji, poszanowaniu pracy, ale i o miłości, która potrafi pokonać nawet tak sporą różnice pokoleń. Seria ma trzy tomy, ale ja czytałam tylko pierwszy. 

"Jak zawsze" Zygmunt Miłoszewski 
Grażyna i Ludwik są parą staruszków, którzy w roku 2013 świętują swoją 50 rocznicę ślubu. Dzień ten sprzyja dobrym wspomnieniom wspólnego życia, ale też okazją do wypowiedzenia skrywanych pretensji i nagromadzonych przez te wszystkie lata, żali. Para, choć uważa, że dobrze przeżyła swoje 50 wspólnych lat, coś by w swej historii zmieniła. Przede wszystkim żal im relacji z synem, który zmarł młodo, bo po czterdziestce, a jego rodzice nie zdążyli się nim nacieszyć. Grażynie i Ludwikowi dana będzie jednak jeszcze jedna szansa. Następnego ranka budzą się oni bowiem w 1963 roku, młodsi o 50 lat, będąc w przełomowych momentach swojego życia, u progu stworzenia wspólnego związku.
 
"Jej wszystkie życia" Kate Atkinson  
Świetna książka, która może nie do końca opisuje podróże w czasie, bardziej skupia się na kolejnym przeżywaniu na nowo swojego życia. Ursula Todd po raz pierwszy rodzi się 11 lutego 1910 roku, pętla czasowa sprawia, że dziewczyna po śmierci rodzi się na nowo. Najpierw malutka dziewczynka będzie próbowała przeżyć po swojemu kolejne życie, a z czasem, dzięki nieokreślonemu przeczuciu, nauczy się unikać niebezpiecznych momentów, które doprowadziły do jej poprzedniej śmierci. Nastoletnia Ursula też będzie musiała się zmierzyć z wydarzeniami, które wpłyną na jej przyszłość. Okaże się, że pozornie proste sytuacje: wybór szkoły, studiów, jej pierwsza miłość, przyjaźń czy relacje z kolegami, będą decydowały o jej dalszym losie. Kolejna wersja życia, kolejna tragiczna śmierć, kolejny powrót. Ursula będzie musiała zmierzyć się z życiem na nowo, bogatsza o doświadczenia z poprzedniej egzystencji.
"Opowieść wigilijna" Charles Dickens
 
Na koniec zostawiłam klasykę w postaci "Opowieści wigilijnej". Bogacz Scrooge jest zgorzkniałym starcem, którego jedynym celem życiowym jest pomnażanie majątku. Dopiero odwiedziny trzech duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia, zmieniają jego pogląd na sprawę. Scrooge przenosi się w czasie do swej młodości, a później do przyszłości i to, co tam widzi sprawia, że postanawia zmienić całe swe dotychczasowe życie.
 
Przeczytaj także:
Sardegna

6 komentarzy:

 1. Bardzo mnie zainteresował "Powrót do Nałęczowa" - przeniesienie w takie czasy, w dodatku w Polsce, to właśnie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo przyjemna powieść, trochę naiwna, ale czyta się doskonale. Sama miałabym ochotę przenieść się w czasie, kiedy moja babcia i prababcia były młode. Chciałbym je lepiej poznać

   Usuń
  2. Dla mnie to byłoby poznawanie babci na nowo, bo ją pamiętam w roli babci, a jako młodą kobietę znam tylko ze zdjęć i wspomnień mojego Taty. O Prababci wiem bardzo mało - zmarła młodo, przed 1914 rokiem. Na szczęście zachowały się dwa zdjęcia, więc wiem jak wyglądała.

   Usuń
  3. Moja prababcia bardzo wcześnie została mamą, stąd też miałam okazję bardzo długo ją "mieć". Zmarła, jak miałam 25 lat tuż przed narodzinami mojej Córki

   Usuń
 2. Czytałam Gabaldon, Miłoszewskiego i Cast, ale np do Pilipiuka nie umiem się przekonać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, ja akurat bardzo lubię jego powieści i zbiory opowiadań, ale nie namawiam, bo wiem, że nie każdemu pasują

   Usuń