Archive for czerwca 2024

Blogowe podsumowanie miesiąca - czerwiec 2024


posted by Sardegna on

No comments

Czerwiec to przede wszystkim zakończenie roku szkolnego, które przysporzyło mi, jak to zwykle bywa, nieco stresu i sporo obowiązków. Stąd też cieszę się, że w trakcie miesiąca całkiem sporo udało mi się zrobić. Przeczytałam aż 5 książek, obejrzałam 13 filmów (powrót do Netflixa) i 3 sezony serialu. W czerwcu wydarzyło się jeszcze kilka rzeczy, ale o nich pisze poniżej. 

Lista przeczytanych:


1. "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych" red. Monika Glosowitz - ?
2. "Panie z jeziora" Kasia Magiera - 5
3, "Sposób na Alcybiadesa" Edmund Niziurski - 4
4. "Rakowiska" Magdalena Majcher - ?
5. "Czerwień" Małgorzata Oliwia Sobczak - 5

Imprezy kulturalne:

Czerwiec to przede wszystkim weekendowy wyjazd w góry z dziewczynami, który staje się niejako nasza tradycją. Oprócz tego udało mi się jeszcze wyrwać na letni koncert Pokahontaz, na którym tak się świetnie bawiłam, że nie zrobiłam żadnego zdjęcia, zorganizować kolejne spotkanie naszego klubu czytelniczego w Pracowni Edukacyjnej Progres oraz być dwa razy w kinie. Raz z rodziną, a raz z moimi szóstoklasistami.


Nowości:

"Sprawa Hoffmanowej" Katarzyna Zyskowska - Iganaciak
"Diabelska Góra" Douglas Preston, Lincoln Child

Serialowo:

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

W czerwcu dalej kontynuowałam oglądanie "Sexu w wielkim mieście", z czego za mną już sezon 2, 3 i 4. Wciągnęłam się w dalsze perypetie uczuciowe czterech nowojorskich przyjaciółek. Na przestrzeni kolejnych trzech sezonów każda z nich przeszła naprawdę wiele. Od nieudanych randek, poprzez toksyczne relacje, spotkania na jedną noc, poprzez dłuższe relacje kończące się zaręczynami, wspólnym mieszkaniem, małżeństwem, a nawet ciążą.   

Filmowo:

W czerwcu obejrzałam 12 filmów, co daje mi 50 produkcji w ciągu 6 miesięcy (styczeń 11 + luty 9 + marzec 4 + kwiecień 1 + maj 13 + czerwiec 12 = 50)

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

1. "W nich cała nadzieja" reż. Piotr Biedroń - nagrodzony Złotym Lwem dla mikrobudżetowych produkcji, film, który obejrzeliśmy całą rodziną. Nawet nie spodziewałam się, że będzie to tak ciekawa produkcja. Film ma piękne zdjęcia, kadry, choć skromną fabułę. Ocalała po apokalipsie Ewa, walczy z robotem, który z założenia ma ją chronić, jednak wszelkie próby porozumienia się z maszyną spełzają na niczym. Nie spodziewałam się nawet, że ta historia będzie tak mi się podobać. Co ciekawe, film wybrały moje dzieci bez konsultacji z nami. Duma milion.

2. "Piep*zyć Mickiewicza" reż. Sara Bustamante - Drozdek  - polska wersja "Gangsta Paradise". Choć początkowo byłam do tej produkcji sceptycznie nastawiona, ostatecznie nie było tak źle. Oczywiście obraz polskiej szkoły jest zupełnie odklejony od rzeczywistości, ale nie o to chyba w tej historii chodzi. Jan Sienkiewicz, niespełniony pisarz otrzymuje posadę polonisty w jednym z liceów, przejmując lekcje polskiego z najtrudniejszą klasą w szkole. Borykając się z takimi problemami, jak narkotyki, przemoc, hejt, uzależnienia i wykluczenie społeczne, stara się uświadomić młodzieży, że świat stoi przed nimi otworem.

3. "Garfield" Mark Dindal - kultowa kreskówka w nowej odsłonie. Garfield, który prowadzi spokojne życie u boku Johna, zostaje wbrew swojej woli, wplątany w niebezpieczną przygodę. Wraz ze swoim ojcem, kocurem wolnożyjącym, musi spłacić pewien dług. Przy okazji zaprzyjaźnia się z pewnym bykiem i stawia czoło trudnym wspomnieniom z dzieciństwa. 

4. "Piła" reż. James Wan - krwawy horror z 2004 roku. Tajemniczy JigSaw planuje krwawe pułapki dla osób, których styl życia w jakiś sposób mu się nie podoba. W pierwszej części inteligentny zabójca zaczyna dopiero odkrywać karty, ale ja nie planuję raczej oglądać dalszego ciągu. 

5. "Zaproszenie" reż. Jessica M. Thompson - całkiem fajny film, z założenia horror, ale powiedziałabym, że to raczej thriller bazujący na mrocznych kadrach i ciężkiej atmosferze starego zamczyska. Samotniczka Eve odnajduje zaginioną gałąź swej rodziny. Przyjmując zaproszenie od nowego kuzyna, przybywa do Anglii, aby poznać bliżej swych krewnych. Nie wie, że mają oni wobec niej inne plany. 

6. "Dziewczyna influencera" reż. Szymon Gonera - kulisy życia polskich influencerów w wersji sfabularyzowanej. Produkcja jakoś niespecjalnie mnie przekonała, choć wierzę, że tak właśnie wyglądają realia ich działań off i online.

7. "Bodies, bodies, bodies" reż. Halina Reijn - grupa znajomych urządza imprezę w domu na uboczu. Podczas suto zakrapianej alkoholem i narkotykami imprezie, postanawiają zabawić się w grę "Ciało". Zabawa wymyka się jednak z pod kontroli, kiedy jeden z uczestników imprezy zostaje zamordowany, a podejrzanym o zabójstwo może być każdy z pozostałych młodych ludzi.

8. "Bullet train" reż. David Leitch - sensacja amerukańsko - japońska w gwiazdorskie obsadzie. W ekspresowym pociągu znajduje się pięcioro płatnych morderców, z których każdy ma zlecenie na zlikwidowanie swojego konkurenta. Żaden z najemników nie zna tożsamości swego przeciwnika, co generuje pewne problemy, tym bardziej, że z tego nierównego pojedynku tylko jeden może wyjść zwycięsko. Ciekawe kadry, fajne efekty specjalne, czarne poczucie humoru. 

9. "Martwe zło: Przebudzenie" reż. Lee Cronin - horror z gatunku gore, sporo krwi, ciemne kadry, napięcia nie za dużo, bo praktycznie od początku wiadomo, co się święci. Po trzęsieniu ziemi nastolatki odkrywają zakopane pomieszczenie, w którym egzorcyści ukryli księgę mogącą obudzić pradawne zło. Otwarcie księgi sprowadza demona na ich matkę, z którą muszą walczyć, aby przeżyć.

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

10. "Śmierć nadejdzie dziś" reż. Christopher Landon - film bazujący na pomyśle "Dnia świstaka". Rozrywkowa studentka przeżywa na nowo dzień, kiedy została zamordowana przez tajemniczego człowieka w masce. Dopóki nie rozwikła, kto i dlaczego chce ją zabić, musi codziennie mierzyć się z niebezpieczeństwem i strachem.

11. "Teściowie" reż. Jakub Michalczuk - polska produkcja, której fabuła nie była dla mnie zaskoczeniem, bowiem jakiś czas temu widziałam spektakl "Wstyd" opierający się na tej samej historii. Na minutę przed ślubem pan młody zostawia swą wybrankę przed ołtarzem. Zaskoczeni i zadziwieni rodzice pary młodej konfrontują się w tak trudnej dla obu stron, sytuacji.  

12. "Uzależniona" reż. Bille Woodruff - Zoe ma wszystko, o czym można tylko marzyć. Jest piękną kobietą, ma kochającego męża i dzieci, wspaniały dom i własną firmę, w której zajmuje się handlem dziełami sztuki. Cały czas jednak szuka dodatkowych wrażeń w objęciach obcych mężczyzn. W pewnym momencie jej zdrady wymykają się z pod kontroli. 

Muzycznie:

Czerwiec brzmiał mi hitem MODELEK "Chyba, że z Tobą", który ostatnio króluje na tiktoku 


 Natomiast drugim kawałkiem jest tak odmienne od powyższego "Radio" Rammsteina.



A Wam jak minął czerwiec?

Sardegna

"Czerwień" Małgorzata Oliwia Sobczak


posted by Sardegna on , , , , ,

No comments


Wydawnictwo: Empik Go 
audiobook: czas trwania 11 godzin 51 minuty 
Moja ocena: 5/6 
lektor: Sebastian Konrad 

Lubię powieści Małgorzaty Oliwii Sobczak, czego dowodem może być fakt, że na blogu pisałam już o kilku z nich. Co ciekawe, wcześniej nie miałam do czynienia z serią "Kolory zła" – "Czerwień", "Czerń", "Biel" i "Żółć", bo do przesłuchania wybrałam najpierw kryminalny cykl o dziennikarce Alicji Grabskiej i policjancie Oskarze Kordzie, w rolach głównych ("Szelest", "Szum", "Szrama"). Jednak z powodu popularności nowej Netflixowej produkcji, która ma ekranizować pierwszy tom powyższej serii, postanowiłam wrócić do debiutu literackiego autorki i przed obejrzeniem filmu, najpierw przeczytać, a raczej przesłuchać "Czerwień".  

Muszę przyznać, że początkowo trudno było mi się wciągnąć w nową historię, ale gdy już zorientowałam się w przeskokach czasowych i kilkuosobowej narracji, dałam się ponieść i przesłuchałam powieść dosłownie w dwa dni. Faktycznie, jest to kryminał, którego ekranizacja może być strzałem w dziesiątkę! A ja zamierzam to wkrótce sprawdzić.

Głównym bohaterem "Czerwieni" jest prokurator Leonard Bilski, który ma dość skomplikowane życie osobiste i problemy z nawiązywaniem relacji z kobietami. Pojawienie się nowej asystentki, stażystki w sopockiej prokuraturze - Anny Górskiej, wprowadza w jego poukładane życie nieco zamieszania i chaosu, ale daje też możliwość poprowadzenia nowej sprawy w nieco inny sposób.

Bilski zostaje skierowany do pracy nad wyjaśnieniem zabójstwa młodej dziewczyny wyłowionej z morza przy sopockiej plaży. Młoda kobieta została brutalnie zamordowana, a z jej twarzy wycięto czerwień warg. Co ciekawe, zabójstwo to bliźniaczo przypomina inną głośną sprawę sprzed 17 lat, kiedy to odnaleziono ciało innej dziewczyny, okaleczonej w taki sam sposób.

Monika Bogucka była córką znanej w mieście sędziny, Heleny Boguckiej. Zbuntowana indywidualistka mająca kontakty ze światem gangsterskim Sopotu, zaginęła bez śladu, a jej ciało pozbawione warg, znaleziono na plaży. Jej śmierć łączona była z towarzystwem, w jakim się obracała, a o jej zamordowanie podejrzewano kilku ówczesnych bossów mafii, którzy mieli dokonać na dziewczynie egzekucji. Choć od tego czasu minęło wiele lat, sprawcy zabójstwa nigdy nie odnaleziono, a śledztwo, bardzo szybko umorzono, prawdopodobnie pod naciskiem wpływowych ludzi.

Pojawienie się nowej ofiary prawdopodobnie tego samego zabójcy, nazwanego przez prokuraturę, Skalpelem, wzbudza w Helenie Boguckiej wszystkie uśpione lęki i obawy. Prokurator Bilski, znając sprawę Moniki, postanawia zrobić wszystko, aby wytropić seryjnego i pomóc sędzinie w odkryciu prawdy o śmierci jej córki. Wraz z pomocą Anny Górskiej zaczyna od prześwietlenia dawnych sopockich gangsterów, którzy choć oficjalnie nie prowadzą już swojej działalności, nadal mają wiele do powiedzenia w mieście.

W ten sposób, przed czytelnikiem, odsłaniają się realia lat 90 tych i pierwsze próby działalności połświatka w Trójmieście. Ówczesną rzeczywistość poznajemy z perspektywy Moniki, która po latach bycia nieatrakcyjną nastolatką, wiecznie krytykowaną i kontrolowaną przez rodziców, staje się pewną siebie kobietą, co skrupulatnie wykorzystuje do własnych celów. Dziewczyna wplątuje się w niebezpieczne układy, z których trudno jej się później wyplątać. Czy faktycznie Bogucka naraziła się komuś z mafii na tyle, że postanowił ją raz na zawsze uciszyć? 

W powieści sporo wydarzeń poznajemy również z perspektywy Heleny Boguckiej, która nie miała łatwego dzieciństwa i młodości. Obsesyjnie kontrolowana przez ojca tyrana, na zawsze utraciła miłość swojego życia. Nieco zgorzkniała, co tylko pogłębia się po śmierci córki, pełna wyrzutów sumienia, nie umie odnaleźć spokoju. Czy prokurator Bilski pomoże jej w końcu zamknąć pewien rozdział w życiu? 

"Czerwień" to ciekawa historia, którą mogę polecić z kilku względów. Przede wszystkim, intrygujący i wciągający wątek kryminalny, zapadający w pamięć, przez co wyróżniający powieść wśród innych, podobnych.  Po drugie, świetne przedstawienie realiów lat 90 i gangsterskiego środowiska. Choć retrospekcje Moniki i Heleny mogą na początku wprowadzać nieco chaosu, to ostatecznie stanowią idealne dopełnienie opowieści. No i trzeba pamiętać, że to debiut literacki autorki, co również zasługuje na wyróżnienie. 

Podsumowując, powieść bardzo mi się podobała, a teraz, już na spokojnie, obejrzę sobie ekranizację pierwszej części na Netflixie.

Sardegna

"Pomiędzy" Zygmunt Miłoszewski, Wojtek Miłoszewski


posted by Sardegna on , , , , ,

No comments


Wydawnictwo: Produkcja oryginalna Empik Go 
audiobook: czas trwania 4 godzin 54 minuty 
Moja ocena: 4/6 
lektor: Filip Kosior, Maria Dębska 

"Pomiędzy" to kolejna fascynująca historia stworzona na potrzeby EmpikGo przez braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich. To słuchowisko, a właściwie serial oryginalny zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Fajnie, że bracia kontynuują swoją współpracę, czego efektem jest kolejna, wciągająca opowieść. Tym razem ich nowa historia złożona jest z sześciu opowiadań, ale spokojnie mogłaby mieć więcej części. Choć każdy z rozdziałów to nowa przygoda głównych bohaterów, to wątek główny, spajający całość nie został jeszcze do końca wyjaśniony, stąd też mógłby być kontynuowany w dalszych częściach.

Janek i Dorota są ze sobą od wielu lat, doskonale się dogadują, choć nie są małżeństwem, uważają bowiem, że do szczęścia nie jest im potrzebny żaden "papierek". Bohaterowie wiodą poukładane życie – Janek jest trenerem personalnym, a Dorota pracuje w sklepie z bursztynami i biżuterią. Ich spokojna codzienność zostaje przerwana przez niepokojące sny Edyty, które są tak realistyczne, że kobieta budzi się zlana potem. Okazuje się, że Janek śni podobne koszmary, co już naprawdę staje się przerażające i nie daje się racjonalnie wyjaśnić. Niepokój bohaterów potęguje również godzina 4:00 rano, o której punktualnie zaczyna bić stary, nieczynny zegar dziadka.

Bohaterowie postanawiają rozwiązać zagadkę tajemniczych snów. Na początek, aby zrozumieć co się dzieje, próbują zapamiętać jak najwięcej szczegółów ze swoich majaków, które zdają się być wołaniem jakiejś nadprzyrodzonej siły o pomoc. Dorota i Janek decydują się podążać za wskazówkami ze snów, wierząc, że swoją obecnością mogą komuś pomóc, chociaż oboje zupełnie nie wierzą w zjawiska paranormalne.

I faktycznie, bohaterowie udają się na miejsce wskazane w śnie, gdzie czeka na nich zadanie do wykonania. Takich przygód balansujących na granicy jawy i świata duchów będzie sześć, tyle ile odcinków, a każda z nich związane będzie z inną historią z przeszłości, a jedna nawet z przyszłości. Zaangażowanie Janka i Doroty, ale przede wszystkim ich obecność na wskazanym miejscu będzie miała istotne znaczenie dla sprawy, bowiem tylko w taki sposób bohaterowie uratują dusze zawieszone pomiędzy światem żywych i martwych i zapewnią im spokój.

Co ciekawe, para nie znalazła się w tej sytuacji przypadkowo. Okazuje się też, że bliscy Janka i Doroty wcale nie są zaskoczeni takim obrotem sprawy. W obu rodzinach są bowiem osoby, które nie tylko wierzą w zjawiska paranormalne, ale są one dla nich częścią codzienności. Czy wobec tego przeznaczeniem Doroty i Janka jest kontynuowanie rodzinnych tradycji? Czy rodowa przeszłość determinuje przyszłość? A może bohaterowie będą jednak mogli kierować własnym losem?

Historia "Pomiędzy" balansuje na granicy horroru i thrillera. Trzyma w napięciu, w czym spory udział ma interpretacja aktorów, Filipa Kosiora i Marii Dębskiej, która dodaje słuchowisku tajemniczości i podtrzymuje atmosferę niepokoju i niewyjaśnionej grozy. Choć seria kończy się na szóstym odcinku, zakończenie jest na tyle otwarte, że pozostawia autorom możliwość kontynuacji. Mam nadzieję, że bracia Miłoszewscy zdecydują się na stworzenie dalszego ciągu tej opowieści. Historia ma spory potencjał, a ja z wielką ochotą posłuchałabym o kolejnych zadania czekających na Janka i Dorotę.

Sardegna

"Biuro Przesyłek Niedoręczonych" Natasza Socha


posted by Sardegna on , , , , ,

No comments


 WydawnictwoEmpikGo
audiobook: czas trwania 5 godzin 4 minuty
Moja ocena : 4/6
lektor: Filip Kosior

To już niemal tradycja, że w okresie wiosennym lub letnim sięgam po świąteczne książki. Tym razem padło na "Biuro Przesyłek Niedoręczonych" Nataszy Sochy, na które natrafiłam w EmpikGo, szukając czegoś dla odmiany po serii przesłuchanych ostatnio kryminałów. W ten sposób, trochę przypadkowo, poznałam historię pewnego biura, gdzie trafiają wszystkie paczki i listy niedoręczone pod właściwy adres. 

Biuro Przesyłek Niedoręczonych rządzi się swoimi prawami. Przewodzi mu Agata, kierowniczka o surowych zasadach, wyznaczająca standardy postępowania z niedoręczonymi paczkami. Szefowa nie do końca jest zadowolona z pracy nowej osoby w zespole, młodej dziewczyny, Zuzanny, która niedawno dołączyła do ekipy biura. Zuza jest bowiem nieco niesforna, nie lubi sztywnych reguł panujących w pracy, a do tego, za cel życiowy stawia sobie doręczenie pod właściwy adres, kilku z oczekujących w magazynie przesyłek.

Zuzannie wtóruje Mila, urocza starsza pani tuż przed emeryturą, która również pracuje w biurze. zajmując mały pokoik na jego tyłach. To właśnie Mila nakierowuje swoją młodą przyjaciółkę na pomysł, aby na własną rękę poszukać odbiorców kilku listów, co w sumie jest niezgodne z przyjętymi procedurami. Zuza zupełnie się tym nie przejmuje i postanawia zacząć działać od razu.

Na pierwszy ogień idzie list małego Michałka, chorego chłopczyka, który wysłał wiadomość do znanego pisarza książek dla dzieci z prośbą o dedykowaną bajkę. List nigdy nie dotarł do adresata, bowiem poczytny autor bardzo chroni swoją prywatność i znany jest czytelnikom tylko z pseudonimu. Stąd też list Michałka utknął w biurze, a to w odpowiedzi na wiadomość, chłopiec szykujący się do ważnej operacji, upatruje swoją nadzieję na wyzdrowienie. 

Drugim listem, a właściwie pakietem listów, którymi postanawiają się zająć bohaterki, są wiadomości wysyłane do siebie przez tajemniczą parę, non stop przez 37 lat. Zuza i Mila łamią tajemnicę korespondencji i otwierają listy, w ten sposób poznając wspaniałą, choć tragiczną historię miłosną, która swój początek ma ponad 30 lat temu. Dwójka młodych ludzi spotyka się przypadkowo, zakochuje w sobie pierwszą, prawdziwą, młodzieńcza miłością, a następnie rozstaje, obiecując sobie, że za rok, dokładnie w wigilię, spotka się ponownie, aby być już razem na zawsze.

Do ponownego spotkania jednak nie dochodzi, choć i Tekla, młoda, ufna nauczycielka i Gaspar, zdolny student farmacji, z bijącymi sercami przybywają na umówione miejsce. Zakochani nigdy się nie spotykają, mimo iż przez kolejne 37 lat, z nową nadzieją, dokładnie w wigilię, stawiają się na miejscu. Początkowo zrozpaczeni, sfrustrowani, a później pogodzeni z faktem, że los z nich zadrwił, dając i zabierając miłość życia, spędzają kolejne lata w samotności.

Nicią łączącą ich z przeszłością stają się listy wysyłane w charakterystycznych kopertach na nieznane adresy. I tym oto sposobem wiadomości trafiają do biura, do Zuzy i Mili, które postanawiają w końcu zająć się sprawą zakochanej od ponad 30 lat, pary. Jak jednak znaleźć obcych sobie ludzi, znając jedynie miejsce ich corocznego spotkania?

Im bliżej kolejnej wigilii, tym napięcie związane ze znalezieniem adresatów niedoręczonych listów, rośnie. Od czego jednak są cuda, kiedy człowiekiem kieruje jedynie bezinteresowna pomoc?  Bohaterki uruchamiają wszelakie kontakty, aby odnaleźć potrzebne im osoby. Na szczęście, to, czego tak uparcie szukają znajduje bliżej, niż mogłoby się im wydawać.

"Biuro przesyłek niedoręczonych" to ciepła, wzruszająca historia o nadziei, wytrwałości i ludzkich losach, które krzyżują się w najmniej spodziewanych momentach. Sporo w tej historii zbiegów okoliczności, ale czy nie jest tak, że Wszechświat nam sprzyja, jeśli czegoś bardzo chcemy? Często polecam świąteczne książki w innym okresie, niż zimowy, więc tym razem nie będzie inaczej. Kiedy za oknem upał, zapraszam Was do lektury pełnej dobrych emocji. Przyda się nie tylko od święta.


Sardegna

"The Reunion" Kit Frick


posted by Sardegna on , , , , , , , ,

No comments


 Wydawnictwo: Harper Collins YA
Liczba stron:  344
Moja ocena : 5/6

Takie młodzieżówki to ja lubię i chcę czytać!

Jako że czytam dość sporo powieści skierowanych do młodzieży, czy to sama, czy z moimi nastolatkami, szukam alternatyw dla popularnych serii typu "Rodzina Monet", czy innych, nie wnoszących wiele do życia powieści, bijących teraz rekordy popularności na tiktoku.

Jeżeli sięgam po młodzieżówkę, chciałabym, aby w pewien sposób zaciekawiła, ale też przedstawiała sobą jakąś wartość, a nie tylko opierała się na banalnych schematach, a do tego, przedstawiała jeszcze jakąś chorą relację międzyludzką.

"The Reunion" to książka z wydawnictwa Harper Young, utrzymana w stylu thrillera, powieści kryminalnej z detektywistycznym wątkiem, oparta na intrygującym pomyśle na fabułę. Mianowicie, podczas wakacji w ekskluzywnym kurorcie w Cancún, członkowie dwóch rodzin, przybywających na przyjęcie zaręczynowe pary młodej, stają się świadkami zniknięcia jednej osoby z ich grupy, która po pewnym czasie zostaje odnaleziona martwa.

Czytelnik, na początku nie wie, kto zaginął, wprawdzie po kilku rozdziałach dowie się, iż ta osoba została znaleziona martwa, musi jednak sam odkryć, co się stało szukając odpowiedzi w retrospekcjach przedstawionych z perspektywy bohaterów tej historii. Fabuła tej książki koncentruje się więc na rozwiązaniu zagadki, która jest dość złożona, bo każdy z członków rodziny ma swoje sekrety i może dążyć do tego, aby jeden z nich zniknął na zawsze. 

Na tygodniowe wakacje do Cancún przyjeżdżają członkowie zamożnej rodziny Mayweatherów. Okazją do rodzinnego zjazdu ma być przyjęcie zaręczynowe mamy nastoletnich bliźniaków Addison i Masona, z ojcem Theo. Wśród zaproszonych gości oprócz przyszłej pary młodej, są ich nastoletnie dzieci. Addison i Mason, choć kiedyś mieli dobre relacje, teraz traktują się jak obcy ludzie. Addison jest perfekcjonistką, uczennicą elitarnej szkoły, natomiast Mason, który ma problemy w nauce, odnajduje radość w sporcie, zwłaszcza w hokeju. Rodzeństwo mało ze sobą rozmawia, choć łączy ich jedno - niechęć do przyszłego męża ich mamy.

Przyszły pan młody przybywa do Meksyku ze swoim nastoletnim synem Theo, który ma dość trudne relacje z Masonem. Chłopaki się nie dogadują, ale nikt z ich otoczenia nie wie, że wrogość wynika z pewnej sytuacji, mającej miejsce zanim okazało się, że zostaną oni przyrodnimi braćmi. Do tego, Theo jest osobą nieśmiałą i skrytą, źle się czuje w otoczeniu swej przyszłej rodziny i nie udaje mu się nawiązać nici porozumienia właściwie z nikim. 

Wśród wczasowiczów są także kuzynki Addison i Masona, Natalia i Mia wraz z mamą i jej partnerką oraz ich wujek Cody, młodszy brat mamy, ze swoją nową dziewczyną, która wiekiem i charakterem bardziej pasuje do młodego, niż starszego Mayweathera. 

Mia, najmłodsza z kuzynostwa, szuka towarzystwa, nie bowiem nie traktuje jej poważnie, uważając ją za dziecko. Natalia natomiast, kiedyś bardzo przyjaźniła się z bliźniakami, coś jednak zaszło pomiędzy dzieciakami, kiedy mieli 13 lat, co na zawsze zmieniło ich relację. Od kilku lat nie żadne z ich trojki nie porusza na głos tematu tamtych wydarzeń, jednak tajemnica ciąży i waży na ich aktualnej relacji.

Na pierwszy rzut oka mająca lepiej się poznać, rodzina spędza ze sobą miłe chwile na basenem, w ekskluzywnych restauracjach czy na plaży. Jednak z każdym kolejnym dniem urlopu na jaw wychodzą wzajemne animozje i pretensje, zarówno pomiędzy dorosłymi, jak i nastolatkami. Napięcie rośnie, atmosfera staje się coraz bardziej gęsta, a niewypowiedziane słowa zaczynają ciążyć, bo ciągle coś stoi na przeszkodzie, aby bohaterowie mogli szczerze porozmawiać. W tej historii nie tylko dorośli mają swoje sekrety, a jak wiadomo, każda tajemnica musi kiedyś ujrzeć światło dzienne. 

Co ukrywają Addison, Mason i Natalia? Co tak naprawdę kieruje wujkiem Codym i jego dziewczyną? Czy faktycznie ojciec Teo nie jest dobrym kandydatem na męża mamy bliźniaków? Czy ślub jest zagrożony? No i najważniejsze pytanie: kto i z jakiego powodu zginął? Podejrzanym o zabójstwo może być właściwie każdy z pozostałej dziesiątki, ale kto konkretnie zabił, tego czytelnik dowie się dopiero pod koniec książki.

"The Reunion" to ciekawa, a przy tym mocno nietypowa historia młodzieżowa, która fajnie wyróżnia się na tle miałkich opowieści. Osobiście spodziewałam się troszkę mocniejszych scen i mrocznych tajemnic, ale to w końcu powieść młodzieżowa, a nie dorosła, więc jeśli rodzice martwią się o brutalność fabuły, to uspokajam. Nie powiem, żeby tajemnice, które skrywają bohaterowie były mało ważne, albo słabe, nie są to jednak sprawy dużego kalibru, a wszystko zostało przedstawione w sposób przystępny dla młodego czytelnika.

Sardegna

"Mimikra" Karolina Ludwikowska


posted by Sardegna on , , , , ,

No comments


WydawnictwoProdukcja oryginalna 
Empik Go
audiobook: czas trwania 5 godzin 7 minut
Moja ocena : 5/6
lektor: Aleksander Vanessa, Cieślak Anna, Zawadzka Magdalena, Hycnar Jędrzej, Mastalerz Andrzej, Marzecki Tomasz, Pach-Żbikowska Joanna, Ferenc Andrzej, Gudowski Maciej

"Mimikra" to kolejne słuchowisko, a właściwie serial oryginalny Empik Go, na który ostatnio się skusiłam. Jest to powieść, wyróżniona w konkursie na najlepszy audiobook Empik Go Story 2023, i choć nazwisko autorki niewiele mi mówiło, to przeważyła świadomość, że historia została zauważona przez grono jurorów. I był to strzał w dziesiątkę, bo opowieść o Natalii, która od lat żyje w cieniu zniknięcia swojego ojca, wciągnęła mnie na tyle, że przesłuchałam ją praktycznie w jeden weekend.

Kiedy Natalia miała 8 lat, jej ojciec Edmund zniknął w tajemniczych okolicznościach. W latach 90 tych rodzice kobiety wybrali się w ekskluzywny rejs po Morzu Śródziemnym, jednak z wakacji wraca tylko mama. Oficjalne doniesienia mówią, że na pokładzie znaleziono dokumenty ojca, a przypadkowi świadkowie widzieli coś ciężkiego wpadającego do wody. Śledztwo w sprawie zaginięcia Edmunda zostaje szybko zamknięte. Kierownictwo wycieczkowca chce uniknąć rozgłosu, a policja uznaje, że Edmund zaginął na morzu i przyjmuje wersję o samobójstwie mężczyzny. Nawet pojawienie się świadka w postaci kobiety, która twierdzi, że w Kadyksie, do którego przycumował statek, widziała podobnego mężczyznę, zostaje zignorowane.

Zrozpaczona mama Natalii wraca do Polski, przekazując córce tragiczną informację o zaginięciu jej ukochanego ojca. Natalia miała bardzo dobre relacje z tatą, więc jego zniknięcie jest dla niej ogromnym wstrząsem. Kolejne lata żyje więc w przekonaniu, że Edmund w każdej chwili może wrócić do domu, a jej codzienność podporządkowuje czekaniu i szukaniu prawdy o wydarzeniach sprzed lat.

Przez lata Natalia wymyśla różne scenariusze, co mogło stać się z Edmundem. Ciągłe spekulacje wpływają również na jej życie osobiste – nie umie bowiem nawiązać stabilnych relacji z mężczyznami, a randki opiera głównie na kłamstwie i wymyślaniu swojej tożsamości. Kiedy podczas jednego ze spotkań natrafiła na mężczyznę, który również ukrywa prawdę o sobie, rodzi się między nimi nić porozumienia.

Natalia po raz pierwszy otwarcie mówi o swojej sytuacji rodzinnej. Po śmierci mamy jej pragnienie poznania prawdy o ojcu tylko się wzmaga, namawia więc Łukasza, twórcę podcastów kryminalnych, na pomoc w poszukiwaniu śladów po zaginionym ojcu. Nieliczne poszlaki, które pozostały po Edmundzie na przestrzeni 20 lat, stają się początkiem amatorskiego śledztwa prowadzonego przez bohaterów.

Rodzinny dom opustoszały po śmierci mamy, staje się dla Natalii i Łukasza źródłem wiedzy nie tylko o rodzicach dziewczyny, ale również o tragicznych wydarzeniach, do jakich doszło na statku. Poszukiwania śladów prowadzi do lat 90 tych, do Hiszpanii, gdzie owego czasu znalazł się ktoś mogący widzieć Edmunda. Czy Natalia odnajdzie ślady ojca? Czy mężczyzna faktycznie zginął w odmętach Morza Śródziemnego? A może stało się coś zupełnie innego? Prawda, którą odkryją bohaterowie, okaże się zgoła inna od tej, wyobrażanej sobie latami przez Natalię.

"Mimikra" to fascynująca historia. Z jednej strony niemal kryminalna, trzymająca czytelnika w napięciu, z drugiej gorzka obyczajówka, odsłaniająca ludzkie słabości, pokazująca, jak decyzje rodziców wpływają na życie dzieci. Historia Natalii przypomina też, że najgorsza prawda jest lepsza od niszczącej życie, niewiedzy.

Jeśli lubicie słuchowiska Empiku, "Mimikra" spełni Wasze oczekiwania i zapewni rozrywkę na wiele dni.

Sardegna

Trójka e-pik czerwiec 2024. Podsumowanie maja


posted by Sardegna on

7 comments

Dzień dobry. Zapraszam do czerwcowej Trójki e-pik. Maj minął mi ekspresowo i nie zdążyłam się nad nim jakoś dłużej zastanowić i pochylić. Mam nadzieję, że czerwiec będzie łaskawszy. Zanim przejdę do podsumowania maja, przypominam, że opcja JOKERA ciągle jest aktualna i można ją wykorzystać zamiast kategorii, która nie przypadła nam do gustu.

W maju w zabawie wzięło udział 22 uczestników, z czego 13 wykonało całe zadanie, 6 osób zrobiło 2/3 zadania, a 3 zrealizowały 1/3. W tym miesiącu na podium ulokowały się Małgorzata DL, Katarzyna Magdalena Marczewska oraz Monotema, które ukończyły wyzwanie kolejno 11, 17 i 23 maja. Gratuluję Dziewczyny!

Małgorzata DL - nie prowadzi bloga 
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Siostra cienia" Lu­cin­da Riley
  • Książka pachnąca bzem - "Ulotny zapach czereśni" Magdalena Witkiewicz
  • Krótko i na temat - "Fantastycznie nieobliczalni" antologia
Katarzyna Magdalena Marczewska - nie prowadzi bloga 
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych -  Marcel Moss - „Polana”
  • Książka pachnąca bzem -  Lars Kjaedegaard - "Ciało na wrzosowisku"
  • Krótko i na temat - "Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie" antologia
Monotema - nie prowadzi bloga 
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Zamieszkać w bibliotece" - Jan Tomkowski
  • Książka pachnąca bzem - "Patyki, badyle" - Urszula Zajączkowska
  • Krótko i na temat - "Śmierć pięknych saren" - Ota Pavel
Tuż za podium ustawiły się:

Karolina Sosnowska -  Tanayah czyta
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Pod tęczą" C. Laskey
  • Książka pachnąca bzem - "Zapomniane niedziele" V. Perrin
  • Krótko i na temat -   "Sekretne życie pobożnych kobiet" D. Philyaw
Urszula Zimoląg - nie prowadzi bloga 
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych -  „Demon Copperhead” Barbara Kingsolver
  • Książka pachnąca bzem -  „Coraz mniej światła” Nino Haratischwili
  • Krótko i na temat - „Ciała” Anne Ernaux
BlankaKulturazja
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Wszystko, czego szukasz znajdziesz w bibliotece" Michiko Aoyamy
  • Książka pachnąca bzem -  „Nie ma co” Mahsy Mohebali
  • Krótko i na temat - „Nauka chodzenia” Dolki Mina
Iwona - nie prowadzi bloga
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach" Jacek karczewski
  • Książka pachnąca bzem - "Nie czekaj już dłużej" Gabriela Gargaś, Alina Adamowicz
  • Krótko i na temat - "Zaklęte miasto i inne opowiadania" Jacek Piekara
Natasza Ch - nie prowadzi bloga
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - Erich Segal "Love story"
  • Książka pachnąca bzem - Lucinda Riley "Dom orchidei"
  • Krótko i na temat - Lee Child "Adres nieznany" 
Agnesto Agnestariusz
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych -  "Zawsze coś" Marta Kisiel
  • Książka pachnąca bzem - "Perfumeria na rozstaju dróg'' Magdalena Witkiewicz
  • Krótko i na temat - "Miała dzikie serca" Atticus
Jenny Jenny Dawid 
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - “Gabinet Gadów” Lemony Snicket
  • Książka pachnąca bzem - “Dom orchidei” Lucina Riley
  • Krótko i na temat - “Zabójczy pocisk” praca zbiorowa
Paulina Guzek - nie prowadzi bloga
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - “Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów" Joanna Stalka-Jarska
  • Książka pachnąca bzem - “Tajemnica rezydencji Chimneys" Agatha Christie
  • Krótko i na temat - "Ptaki i inne opowiadania" Daphne du Maurier
El Inny czas
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości" Anna Augustyniak
  • Książka pachnąca bzem -"Srebrna bransoletka" Karolina Wilczyńska
  • Krótko i na temat -"Wczesne sprawy Poirota" Agatha Christie
2/3 wyzwania ukończyły:

Maryla  - nie prowadzi bloga 
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - Paweł Sanajew "Pochowajcie mnie pod podłogą"
  • Książka pachnąca bzem ---
  • Krótko i na temat - Wojciech Eichelberger "Krótko mówiąc"
Marjory - nie prowadzi bloga 
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Palomino" Danielle Steel
  • Książka pachnąca bzem ---
  • Krótko i na temat - "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcin Wicha
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych --- 
  • Książka pachnąca bzem - Magdalena Kordel "Ktoś do kochania"
  • Krótko i na temat - Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowska "Cztery żywioły magii" 
Kasia Roszczenko nie prowadzi bloga
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych ---
  • Książka pachnąca bzem - "Czarci ogród" M. Skubisz
  • Krótko i na temat - "Bajki w zielonych sukienkach" A. Mikita
Agnieszka Najman -nie prowadzi bloga
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Hotel Angleterre" Marie Bennett
  • Książka pachnąca bzem ---
  • Krótko i na temat - "Cicer cum caule czyli Groch z kapustą. Panoptikum i archiwum kultury" Julian Tuwim
Anna Sych - nie prowadzi bloga
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych --- 
  • Książka pachnąca bzem - Charlotte Link "Ciernista róża" 
  • Krótko i na temat - "Panna Marple. 12 nowych historii" antologia
1/3 wyzwania zrealizowały:

MagdaManiaczytania
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Tully" Paullina Simons
monweg Zwyczajnie i szaro 
  • Krótko i na temat - "Winda Schindlera" Darko Cvijetić
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Dobry omen" Neil Gaiman, Terry Pratchett, Winston Graham "Ross Poldark"
Na moje wyzwanie złożyły się:
  • Majowy kalendarz świąt nietypowych - "Pomiędzy" Zygmunt Miłoszewski, Wojtek Miłoszewski 
  • Książka pachnąca bzem - "Bridgertonowie. Grzesznik nawrócony" Julia Quinn 
  • Krótko i na temat - "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych" red. Monika Glosowitz
Kategorie z poprzednich miesięcy nadrobiły:

Monotema
  • W poszukiwaniu skarbów -Czarne złoto - Bartłomiej Rychter
Maniaczytania
  • książka z dedykacją - "Grupa. Jak jeden terapeuta i kilkoro nieznajomych uratowali mi życie " Christie Tate
Marjory
  • Co to w ogóle znaczy? - "Ha-Ga. Obrazki z życia" Agata Napiórska
  • Kalendarz Świąt Nietypowych, kwiecień – "Przygody Liściaka, którego poniosło" Marcin Malec
  • Katarzyna Kaśka Kasia - "Swobodne wpadanie" Katarzyna Pochmara-Balcer
  • Co to w ogóle znaczy?- "Amantes" Katarzyna Grzegrzółka
  • Nie znamy się - "Dom Klepsydry" Gareth Rubin
Zapraszam do czerwcowej Trójki e-pik
 
Cel:

Celem wyzwania będzie zapoznanie się z nieznanymi lub omijanymi przez nas szerokim łukiem, gatunkami powieści. 

Zasady:

*  wyzwanie trwa miesiąc kalendarzowy
*  w zabawie wziąć udział może każdy bloger oraz każda osoba nie posiadająca bloga, która ma ochotę przyłączyć się do zabawy. Przyłączyć się można w dowolnym momencie
*  wyzwanie będzie polegało na przeczytaniu trzech książek z trzech wybranych gatunków.
Pierwsza kategoria będzie stała i wiązać się będzie z Kalendarzem Świąt Nietypowych. Za każdym razem podam Wam link, gdzie znaleźć można luźne inspiracje do szukania lektur. Druga kategoria pochodzić będzie z uzupełnianego na bieżąco, Banku Pomysłów, natomiast trzecia - będzie moją inicjatywą
*  wybór książki, kwalifikującej się do podanego gatunku, jest zupełnie dowolny i zależeć będzie tylko od Was
* osoby posiadające bloga, po napisaniu opinii, na temat wybranej książki, proszone są o wpisanie informacji, że książka została przeczytana w ramach wyzwania "Trójka e-pik" i podanie linka do TEGO posta.
*  w podsumowaniu, które nastąpi pod koniec miesiąca wystarczy, aby osoby które wzięły udział w wyzwaniu, w komentarzach pod postem tematycznym, podały trzy linki do swoich opinii.
* miło będzie, jeśli podlinkujecie poniższy plakat moim blogiem, jako organizatora wyzwania 

***


Czerwcowy kalendarz świąt nietypowych
Obudź w sobie dziecko!
Zaimek

Pierwsza kategoria to Czerwcowy kalendarz świąt nietypowych. Pod poniższym linkiem TUTAJ znajdziecie spis świąt nietypowych, które mogą posłużyć, jako inspiracja do szukania lektur na nadchodzący miesiąc.

Druga kategoria czerwca to Obudź w sobie dziecko! W tej opcji czytamy książki dla dzieci, które: są dla nas ważne z różnych względów, są wartościowe również dla dorosłych, albo były naszymi ulubionymi książkami w dzieciństwie i przeczytaliśmy je po latach ponownie.

Trzecia propozycja majowej Trójki to Zaimek. Kontynuując kategorie związane z gramatyką, w czerwcu czytamy książki, które mają w tytule zaimek.

Tradycyjnie, TUTAJ znajduje się nasza Trójkowa grupa na FB, do której można w każdej chwili dołączyć. Do czego zachęcam. Proszę o podmienienie banera na aktualny i zapraszania znajomych do zabawy. Nie trzeba mieć bloga, nie trzeba pisać notek na temat przeczytanych książek, wystarczy czytać, podzielić się opiniami i dobrze bawić! 

Sardegna