Wydawnictwo: EmpikGo
audiobook: czas trwania 6 godzin 25 minut
Moja ocena : 5/6
lektor: Pola Błasik
Po pierwszej i drugiej części młodzieżowej serii Ewy Nowak ("Wszystko, tylko nie mięta" oraz "Diupa") przyszedł czas na "Krzywe 10". Ależ się cieszę, że postanowiłam wziąć się za przesłuchanie tej serii i przede wszystkim poznać ją we właściwej kolejności (z czym u mnie bywa różnie).
Przygody młodych bohaterów, z ich wszystkimi problemami, troskami, codziennością, pierwszymi miłościami i przyjaźniami, to prawdziwa uczta dla ducha. Lektura kolejnych tomów serii pozwala starszym czytelnikom wrócić do czasów swej młodości, przypomnieć sobie emocje, jakie wtedy im towarzyszyły, czy poczuć klimat beztroskich, letnich wakacji spędzonych w gronie przyjaciół (zwłaszcza "Krzywe 10" w tym pomoże). Młodsi czytelnicy mogą za to łatwo zidentyfikować się z bohaterami, którzy są zwykłymi nastolatkami przeżywającymi swoją codzienność.
W przypadku "Krzywego 10" w centrum wydarzeń stoi grupa młodych ludzi z Warszawy. Witek, Michał, Ala i Dominika spędzają wakacyjny czas na Mazurach, nad jeziorem Krzywe, w siedlisku rodziny jednego z chłopaków. Wraz z nastolatkami urlopuje kolega Witka, Hadrian, wschodząca gwiazda modelingu i mediów oraz Sławek, miejscowy chłopak ze wsi. Nad dzieciakami na zmianę czuwają dorośli: mama Witka odpoczywająca po dość wyczerpującej sprawie rozwodowej, a także bezdzietne wujostwo, Ewa i Krzysztof. Młodzież spędza czas wolny w Krzywem na różnych aktywnościach sportowo - rekreacyjnych, ale też pomaga w siedlisku, rozwiązuje bieżące problemy, pomaga we wsi czy opiekuje się zwierzętami.
Naturalne jest to, że w takiej grupie i wakacyjnej atmosferze rodzą się sympatie, bliższe relacje, pierwsze miłości. Donia podkochuje się w charyzmatycznym Hadrianie, pewnym siebie chłopaku o wielkim wdzięku. Dziewczyna niepewna tego, czy jej uczucie jest odwzajemnione, popełnia wiele fatalnych decyzji, aby zwrócić uwagę chłopaka na siebie.
Michał jest zamkniętym w sobie chłopakiem, trochę nieśmiałym, patrzącym tylko w jednym kierunku, w stronę Doni, ta jest jednak zapatrzona w Hadriana i poza nim nie widzi świata. Witek również szuka wymarzonej dziewczyny, zdaje sobie jednak sprawę, że w towarzystwie charyzmatycznego Hadriana wypada bardzo blado. Ciągle liczy jednak na to, że spotka kiedyś kogoś takiego, dla którego on będzie stanowił centrum wszechświata, a pewny siebie kolega nie będzie stanowił wtedy zagrożenia.
Ala to piękna dziewczyna, która pozornie ma idealne życie. Majętni rodzice, planowany wyjazd do Portugalii, kochający chłopak, piszący listy miłosne co parę dni. Nastolatka jest jednak uważana przez swoich znajomych za osobę, dla której liczą się tylko pozory i wygląd zewnętrzny. Tak naprawdę Ala ma jednak szerokie zainteresowania, wiedzę na różne tematy i dość konkretne oczekiwania wobec życia. Stąd też jest bardzo cięta na sympatycznego, aczkolwiek sprawiającego niezbyt inteligentne wrażenie, Sławka, miejscowego chłopaka, uważając go za wioskowego głupka. Sławek wbrew pozorom nie jest zahukanym chłopakiem ze wsi. Ma w sobie wielką mądrość życiową, którą często dzieli się z dorosłymi, pomagając rozwiązywać im nurtujące problemy. Sławek ma także pewną tajemnicę, ale nie chce jej zdradzać Alicji, pozwalając jej samej zadecydować, czy woli ocenić go po pozorach, czy od tej prawdziwej strony.
Bezproblemowy wydaje się być jedynie Hadrian, jednak jego życie również nie jest wolne od trosk. Pozornie , wszystko układa się u niego idealnie. Kariera się rozwija, popularność rośnie, jednak wszystkie dotykające go problemy, wynikają ze zbyt wygórowanych oczekiwań, jakie ma wobec niego zbyt kontrolująca matka.
Wakacje sprzyjają wymianie doświadczeń nastolatków, zawierania nowych znajomości, prawdziwych przyjaźni, ale przede wszystkim konfrontowanie się z pierwszym, młodzieńczym uczuciem i weryfikowanie, czy to uczucie jest prawdziwe, czy jest tylko wakacyjnym zauroczeniem.
Bardzo podobała mi się trzecia część serii. "Krzywe 10" wprowadza czytelników w fajną, wakacyjną atmosferę, ale pokazuje też, jak mogą wyglądać relacje w grupie nastoletnich przyjaciół. Nie zawsze jest kolorowo i bezproblemowo, ale wzajemna szczerość i pozytywne nastawienie może naprawdę wiele zdziałać. Na koniec chciałam jeszcze tylko wspomnieć, że trzeci tom łączy się z poprzednimi dwoma osobą Dominiki. Nastolatka jest bowiem młodszą siostrą Magdy, dziewczyny Kuby z "Wszystko, tylko nie mięta". Kiedy grupa młodych ludzi odpoczywa nad jeziorem, Magda, Kuba, Wiktor i Damroka (bohaterowie "Diupy") podróżują wspólnie po Europie, a Dominice na bieżąco o wyprawie opowiada w listach jej siostra.
Sardegna