Wydawnictwo: Między Słowami
Archive for stycznia 2015
posted by Sardegna on 5, literatura amerykańska, Między Słowami, powieść obyczajowa, przedpremierowo, romans, współczesna literatura zagraniczna
Wydawnictwo: Między Słowami
posted by Sardegna on literatura faktu, literatura polska, współczesna literatura polska
Liczba stron: 73
wcale tak do końca ...
nawet
gdyby zdarzył się cud
i dobry Pan Bóg oddałby mi
do ponownego używania
głos, wzrok oraz słuch...
a nawet
gdyby zdarzyły się dwa cudy
i dobry Pan Bóg oddałby mi także
do ponownego używania
moją dawną sprawność fizyczną...
to po pierwsze;
- wcale nie jestem już na tyle dojrzały
aby te cudem odzyskane skarby
tym razem należycie hołubić...
a po drugie;
- tak do końca to wcale nie jestem przekonany
czy po tylu latach kalectwa
to właśnie byłoby tym
czego pragnę najbardziej...!
Piotr Kniecicki zmarł w listopadzie 2015 roku po 14,5 roku od wylewu. Niech zostanie w naszej pamięci...
posted by Sardegna on 6, literatura faktu, literatura polska, literatura wysokogórska, podróżnicza, współczesna literatura polska, Wydawnictwo Poznańskie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
"Broad Peak Niebo i Piekło" to taka baza informacji, biblia niemalże, i to nie tylko na temat pierwszego zimowego wejścia na BP, ale też historii całego himalaizmu w Polsce. Rzeczowa, bardzo rzetelnie napisana, surowa, niemal wyprana z emocji.
Książka Hugo - Badera jest bardziej emocjonalna. W sumie trudno się dziwić, skoro autor opowiada o wyprawie poszukiwawczej ciał zaginionych himalaistów, w której sam brał udział. Jego książka to subiektywna opowieść, bardzo wzruszająca i zapadająca w pamięć. Uważam więc, że reportaż Hugo - Badera jest jakby uzupełnieniem, zwieńczeniem tej całej historii, a wszystkim zainteresowanym tematem, polecam zacząć czytanie od "... Nieba i Piekła".
Książka pomoże poukładać wszystkie fakty, nazwiska, wydarzenia i daty, ważne dla polskiego himalaizmu. Pozwoli też na nieemocjonalne spojrzenie z boku na tę całą medialną burzę, jaka rozpętała się po dramacie na szczycie BP. Nie będzie to prosta lektura, ale za to bardzo wartościowa i pouczająca. Raczej dla pasjonatów, osób kochających góry, wyraźnie zainteresowanych tematem. Mam wrażenie, że sama będę do niej wracać. Zwłaszcza w poszukiwaniu informacji o wielkich nazwiskach polskiego himalaizmu.
posted by Sardegna on 4, kryminał, literatura amerykańska, Mira, współczesna literatura zagraniczna
Wydawnictwo: Harlequin/Mira
Powieści Alex Kavy to dobre, trzymające w napięciu thrillery. Nie wiem czy autorka zmienia trochę konwencję, czy właśnie seria z Creedem ma mieć nieco inny charakter, ale "Mroczny trop" nie jest na pewno mocnym thrillerem, tylko sensacją albo, jak wolicie, bezkrwawym kryminałem.
Ogólny zarys fabuły jest bardzo obiecujący. Jednym z wątków głównych jest przemyt narkotyków przy udziale nieletnich i tutaj pierwsze skrzypce gra Creed, który wraz ze swymi psami wyszukuje potencjalnych przemytników. Drugi wątek to działania kolejnego Seryjnego, który zostawia "przesyłki" dla agentki O'Dell. Pozornie obie sprawy nie mają ze sobą wiele wspólnego, kiedy jednak Creed i Maggie spotykają się przypadkiem, badając to samo potencjalne miejsce zbrodni, tylko w innej sprawie, okazuje się, że ich interesy mogą się w jakiś sposób łączyć.
Działając już wspólnie, trafiają na ślad szajki, która ma na swoim koncie znacznie więcej przestępstw, niż można było na początku się spodziewać.
I to właściwie tyle. Intryga nie jest jakoś specjalnie zagmatwana, a ja nie odczułam jakiegoś wyjątkowego dreszczyku emocji, który towarzyszył mi zawsze podczas lektur powieści Alex Kavy.
Ciekawostką i być może gratką dla niektórych czytelników może okazać się fakt, iż sporo miejsca poświęcono w książce psom - pomocnikom, biorącym udział w policyjnych akcjach. Opis tresury, ale także więzi, które łączą Creeda z czworonogami, może być miłym urozmaiceniem lektury. Wątek ten ma zresztą szczególne znaczenie dla samej Kavy, o czym będzie można przeczytać w dopisku "od autora".
No cóż... mnie to jakoś specjalnie nie poruszyło, ale absolutnie nie będę przez to skreślać autorki, czy nastawiać się negatywnie do jej kolejnych powieści.
Wręcz przeciwnie, liczę na to, że następna książka będzie Kavą w najlepszym wydaniu, a połączenie losów Creeda i Maggie zaowocuje rozwiązaniem jakieś arcytrudnej i przerażającej zagadki. I tego sobie i innym nieco zwiedzionym czytelnikom "Mrocznego tropu", życzę.
- "Dotyk zła"
- W ułamku sekundy
- "Łowca dusz"
- Granice szaleństwa
- Zło konieczne
- "Zabójczy wirus"
- Czarny Piątek
- Kolekcjoner
- Śmiertelne napięcie
- "Płomienie śmierci"
- "Ostateczny cel"
- "Mroczny trop"
posted by Sardegna on inne
Poza tym, 30 stycznia miną dokładnie cztery lata odkąd prowadzę Książki Sardegny, dlatego pomyślałam, że wpis będzie się dobrze komponował z urodzinowymi podsumowaniami, które gdzieś tam planuję uskutecznić.
posted by Sardegna on 6, akcje czytelnicze, Filia, literatura polska, powieść obyczajowa, współczesna literatura polska
Trudna droga jawić się będzie przed każdą z pań, na szczęście jest jeszcze wiara w drugiego człowieka, dzięki której można góry przenosić.
posted by Sardegna on co czytałam w 2010
"Moje nadprzyrodzone wesele" antologia - 4
Czytaliście którąkolwiek z moich lektur sprzed pięciu (o matko!) lat? Ciekawią Was? Rejestrujecie tytuły przeczytane przed laty?
posted by Sardegna on 6, dramat, literatura polska, powieść psychologiczna, Prozami, współczesna literatura polska
O ile przeczytanie książki zajmie Wam parę chwil, rozmyślanie nad jej strukturą, przedstawioną historią czy rozpracowaną tajemnicą, zajmie już znacznie więcej czasu. Powieść pani Magdaleny jest tak niesamowicie skonstruowana, tak dopracowana, że czytając nie będziecie mogli oderwać się od prezentowanej historii. Inna sprawa, że historia będzie tak nieprawdopodobnie realna, że trudno będzie pogodzić się z myślą, że to mogło wydarzyć się naprawdę. Nic nie będzie w tej historii takie, jak być powinno. Bliskie osoby staną się zupełnie obce, prawda będzie mieszać się z kłamstwem, dobro ze złem a przeszłość z teraźniejszością. Dopóki nie poznamy finału, będziemy poruszać się po omacku w świecie domysłów, przerażającej prawdy i wszechobecnych kłamstw.
posted by Sardegna on 4, Filia, kobieca, literatura polska, powieść obyczajowa, współczesna literatura polska
Jeżeli oczekujecie ode mnie, że w dzisiejszym poście przyjmę jakąś skrajną postawę, i zaliczę się do zwolenników, czy przeciwników tej książki, niestety muszę Was rozczarować. Nie będę niczego wychwalać, bo książka na to nie zasługuje, ale nie będę też krytykować, bo mimo wszelkich uproszczeń, nielogicznych sytuacji, przesłodzonych, nierealnych opisów, "Mistrz" jest bardzo przyjemnym, jednorazowym czytadłem.
Na pewno nie można odebrać mu miana książki, którą czyta się błyskawicznie, trzeba jednak być świadomym, że w trakcie lektury spotka nas parę niedorzeczności (zwłaszcza tych, w wątku sensacyjnym). Jeżeli nastawimy się na konkrety, może zdarzyć się, że zachcemy wysadzić książkę przez okno...
Pytanie jest więc następujące: czego oczekujemy od tej książki? Jeżeli odpoczynku po ciężkim dniu, książka będzie jak znalazł. Jeżeli czegoś więcej, no cóż...
Podobno Katarzynę Michalak się kocha albo nienawidzi. Ja chyba jestem pośrodku. Czytałam naprawdę fajne tytuły (o czym pisałam zresztą niedawno), czytałam także te, które do dobrych absolutnie się nie zaliczają.
Sonia trafia w niewłaściwe miejsce, o niewłaściwym czasie. Wplątana przez przypadek w porachunki miejscowej mafii, zostaje porwana i wywieziona na drugi koniec Europy. Będąc zakładnikiem Raula de Luca, biernie uczestniczy w największym przekręcie bossów narkotykowych, no i ... zakochuje się w przystojnym i niebezpiecznym przywódcy szajki.
Sporo wydarzy się w VillaRosie na Cyprze, bo o rozwój akcji zadbają też, brat Raula, Vincent i jego dziewczyna Andżelika. Oboje ze swoimi tajemnicami i zachciankami, zamieszają w planach Raula.
Cóż mogę więcej napisać na temat "Mistrza" ... chyba tylko to, że przeczytałam go w czasie jednego wieczoru urlopu wakacyjnego (to chyba ostatnia zaległość sierpniowa) i miło spędziłam czas. Nikogo do książki nie będę namawiać, uprzedziłam jak jest, więc czytacie na własną odpowiedzialność.
posted by Sardegna on 5, literatura dla dzieci, literatura polska, wiersze, współczesna literatura polska, Wydawnictwo Eurosystem
Liczba stron: 80
Po usłyszeniu pierwszego opowiadania, musiałam koniecznie przeczytać następne. To o "Wróżce Zębuszce" było równie "na czasie", podobnie, jak historia konstruowania miejsca zabaw dla kotka (to znowu wiąże się z wielkim marzeniem o posiadaniu własnego zwierzaka). Powiem szczerze, że po zapoznaniu się z opowiadaniami, wiersze zostały odstawione na boczny tor. Owszem, zostały wysłuchane, ale po lekturze padło fundamentalne zdanie: "A teraz przeczytaj o robocie i wróżce, jeszcze raz...".
Kiedy dzisiaj zasiadałam do opisania książki, kładąc "Strefę bałaganu" obok laptopa wzbudziłam ciekawość Sześciolatki. "Będziesz pisać o książce tej miłej pani z Targów?" "Tak" odpowiadam, "A chcesz coś dodać na ten temat, skomentować jeszcze?" "Nie, napisz po prostu, że to świetna książka, ale robot i tak był najlepszy!" Także sami widzicie, co wzbudziło największą ciekawość małego czytelnika.
Osobiście mogę polecić "Strefę..." rodzicom, którzy mają w domu kreatywne dzieci, z artystycznymi zapędami. Odnajdą w niej na pewno cząstkę swojego domowego chaosu. Poza tym, fajnie czasami odejść od utartej ścieżki czytelniczej, i zaproponować dzieciom coś nowego. Same wierszyki mogą też zainteresować nieco starsze pociechy, te w wieku szkolnym, które potrafią i lubią czytać samodzielnie. Takie samodzielne odkrywanie literatury może być ciekawym przeżyciem i dobrze zaowocować w przyszłości.
posted by Sardegna on Kalendarz Książkowych Wydarzeń
- 8 stycznia 2015, godz.18.00. Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, Czytelnia Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2
- 15 stycznia 2015, godz.17.00. MBP w Siemianowicach Śląskich, Biblioteka Centralna przy Al. Sportowców 3
- 16 stycznia 2015, godz. 18:00 - 21:00. Księgarnia i antykwariat Kocham Książki, ul. Tadeusza Kościuszki 47, Katowice
- 16 stycznia 2015, godz. 17.00 Pałac Kultury Zagłębia, pl. Wolności 1, Dąbrowa Górnicza
- 21 stycznia 2015, godz. 17.00. MBP w Katowicach Filia nr 14, ul. Piastów 20, Katowice-Os. Tysiąclecia
- 24 stycznia 2015, godz. 19.00. Festiwal Gruba Sztuki, Sztygarka ul. Piotra Skargi 34 a/d, Chorzów
Jeżeli macie namiary na jakieś spotkania autorskie na Śląsku, bądź inne wydarzenia kulturalne, podajcie linki, chętnie uzupełnię.
posted by Sardegna on 4, literatura angielska, literatura dla dzieci, współczesna literatura zagraniczna, Zielona Sowa
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Jeżeli interesują Was konkretne tytuły serii "Zaopiekuj się mną", szukacie czegoś dla swoich sześcio - ośmiolatków, zapraszam do poprzednich wpisów tutaj i tu.
posted by Sardegna on 4, audiobook, Biblioteka Akustyczna, literatura faktu, literatura polska, reportaż, współczesna literatura polska
audiobook: czas trwania 7 godzin i 15 minut
lektor: Anna Apostolakis
posted by Sardegna on 4, literatura polska, powieść obyczajowa, współczesna literatura polska, Znak
Liczba stron: 278