Archive for lutego 2017
posted by Sardegna on 4, literatura amerykańska, romans, współczesna literatura zagraniczna, Wydawnictwo Literackie, YA
posted by Sardegna on 6, Bajka, literatura dla dzieci, literatura polska, współczesna literatura polska
Liczba stron: 76
Po pierwsze, koty zamieszkujące podwórko są przeróżne, tak jak przeróżne są dzieci. Mała Kitka, Oryginał, Czarny Kot, Rudzielec, Dachowiec, Szara, Włóczykij, Biała, Lisiczka, Pręgowana są wyjątkowi, każdy oczywiście na swój sposób. Mają różne charaktery, odmienne wyglądy, specyficzne upodobania czy pasje. Każdy kot jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny, ale razem czworonogi tworzą fajną paczkę kocich przyjaciół. Mamy już więc pierwszy pozytywny przekaz dla dzieci: każdy z nas jest inny i ma do tego prawo. Nasza wyjątkowość nie zmienia faktu, że razem możemy tworzyć fajną grupę przyjaciół, dobrze się bawić i miło spędzać razem czas.
Czytając poszczególne opowiadania, dzieci uświadamiają sobie różne sytuacje. Na przykład, że nie można bezpodstawnie rzucać na kogoś oskarżeń, nie zawsze rzeczywistość jest taka, jak może się wydawać, nie zawsze trzeba starać się wszystkim wokoło dogodzić, ważne jest wyjaśnianie niedomówień, nie można zmieniać kogoś na siłę czy nie warto przedkładać rzeczy materialnych nad przyjaźń. Historyjki pokazują także, że warto marzyć, po czym poznać prawdziwego przyjaciela oraz tłumaczą, że zazdrość to naprawdę niemiła cecha.
"Koty" to przefajna książka, mądra i naprawdę przydatna. Do tego ładnie wydana i zilustrowana. Mam nadzieję, że udało mi się dostatecznie zachęcić Was do zapoznania własnych dzieci z kociakami. Na pewno nie będzie to stracony czas.
posted by Sardegna on 5, 6, Albatros, kryminał, literatura amerykańska, współczesna literatura zagraniczna, Z półki 2017
Liczba stron: 318
Liczba stron: 400
Myron z charakterystycznym dla siebie zaangażowaniem prowadzi sprawę, ale tym razem, do tego dochodzi aspekty osobisty. Od tego momentu życie Myrona ulegnie wielkim zmianom.
Liczba stron: 400
posted by Sardegna on spotkania autorskie, spotkanie blogerów
I ten, i nadchodzący tydzień, niosą ze sobą kolejne, interesujące spotkania autorskie. Może uda mi się jeszcze w kilku wziąć udział i coś o nich na blogu napisać
posted by Sardegna on 6, atlas, literatura angielska, literatura dla dzieci, literatura niemiecka, Nasza Księgarnia, współczesna literatura zagraniczna
Liczba stron: 64
Co zawiera sama grafika najsłynniejszych miast świata? Otóż najbardziej znane budynki w mieście, zabytki, charakterystyczne zwierzęta, potrawy, symbole, a także sławnych ludzi. Każda karta z danym miastem utrzymana jest w charakterystycznych barwach, kojarzących się z prezentowanym miejscem, pełna jest ciekawostek z tego regionu i jego typowych elementów.
Piękna grafika, która ilustruje dane miasto zachęca dzieci (i nie tylko) do przeglądania atlasu, ale można także bawić się nim bardziej konkretnie. Można szukać ukrytych 5 znaczków, które są charakterystyczne dla danego miasta i umieszczone w metryczce. Na przykład w Rzymie szukamy kawałka pizzy, a w Warszawie - wiewiórki.
Ten atlas to coś wspaniałego! Pięknie wydany, z twardą oprawą i genialnymi ilustracjami. Zajmuje uwagę dzieciaków na długie minuty, dając im niezłą rozrywkę. Moje dzieci znalazły jeszcze dodatkowe zastosowanie atlasu. Oprócz przeglądania ilustracji, szukania ukrytych znaczków, które dla każdego miasta są inne, wymyśliły, że można układać historyjkę, na podstawie obrazków na danej stronie. Tak powstała historia o wróbelku Feliksie zamieszkującym Rio de Janeiro, foce Amandzie z San Francisco, lamie Asi z Buenos Aires, małej koali z Sydney i wachlarzu pani Gosi z Seulu.
"Atlas miast" to bardzo mądra, fajna i wartościowa propozycja dla dzieci. Jeżeli nie macie pomysłu na prezent dla Milusińskich, a Wasze dzieci lubią takie albumy, na stronie Naszej Księgarni atlas ten ma właśnie 30 % rabat.
posted by Sardegna on co czytałam w 2010
Wpis ze stycznia 2010 znajdziecie pod TYM linkiem, co do lutego natomiast, przeczytałam wtedy 9 książek. 8 z nich nadal jest w mojej biblioteczce, 1 wymieniłam.
Było to już moje któreś z kolei, spotkanie z Autorką i niestety najmniej udane. Powieści Spindler są dla mnie porównywalne z książkami Alex Kavy, niestety z tego co pamiętam, akcja tej konkretnej historii dłużyła mi się niemiłosiernie i nawet dość ciekawy pomysł na sprawę kryminalną nie zmienił mojej ostatecznej oceny. Ginie najlepsza przyjaciółka byłej policjantki Stacy Killian. Cassie była zagorzałą miłośniczką gry fantasy "Biały królik", policjantka ma więc podejrzenia, że to z grą związana jest sprawa jej zabójstwa. Niestety, kiedy ginie główny podejrzany, twórca "Białego królika", Killian zaczyna plątać się w domysłach i sama może stać się celem mordercy.
Jest to kolejna część serii "Wehikuł czasu", w której to czytelnik decyduje o dalszych losach bohatera, wybierając rozdział, który chce w następnej kolejności przeczytać. Tym razem przenosimy się do roku 400 p.n.e, żeby szukać śladów zaginionej Atlantydy. Po drodze przytrafiają się nam niesamowite przygody, a my jesteśmy w stanie zadecydować o swoim dalszym losie. Seria jest fajną propozycją dla dzieci i młodzieży, a poza przyjemnością w wędrowaniu w czasie i przestrzeni, uczy dzieciaki ciekawych, historycznych faktów.
"Zaginiony symbol" Dan Brown - 6
Była to kolejna książka Browna, jaką przeczytałam z zapartym tchem. Lubię bardzo styl Autora i jego pomysłowości, jeśli chodzi o tworzenie zawiłej fabuły i wplecenie w nią niesamowitej tajemnicy, która trzeba odkryć. Szczerze powiem, wątki z "Zaginionego symbolu" zatarły się w mojej pamięci (chyba będę musiała sobie odświeżyć lekturę), ale z tego co pamiętam, akcja kręci się wokół masońskich symboli poukrywanych w pomnikach i zabytkach stolicy Stanów Zjednoczonych. Brown przedstawia wiele nieznanych ciekawostek, związanych z Waszyngtonem, a podróż przez miasto, nie tylko znanymi ścieżkami, ale także sekretnymi przejściami, w celu odkrycia wolnomularskiej tajemnicy sprawia, że powieść, mimo sporej objętości, czyta się jednym tchem. Tak, jak w przypadku pozostałych książek Autora, lektura i tutaj byłą niesamowitą przygodą. Bardzo polecam.
Owego czasu, ja również uległam szerokiej modzie na książki Paulo Coelho i przeczytałam ich kilka. "Weronika..." nie przypadła mi akurat do gustu, tak, jak inne tytuły Autora, dlatego oceniłam ją tylko na czwórkę, ale z tego co pamiętam, miała kilka "momentów". Książka jest z gatunku tych, które filozoficznie uczą, jak żyć. Weronika postanowiła umrzeć ot tak. Bez większych emocji, bez ceregieli. Dziewczyna nie może wytrzymać swojego nudnego i jałowego życia i tego, w jaki sposób, do tej pory, przezywała swoje życie. Książka pełna jest patosu i złotych myśli. Owego czasu czytało mi się ją nieźle, dzisiaj pewnie bym przez nią nie przebrnęła.
I jakie są Wasze opinie na temat moich lektur z roku 2010? Czytaliście coś? Zgadzacie się z moimi ocenami? Pamiętacie, jakie książki czytaliście siedem lat temu?
posted by Sardegna on akcje czytelnicze
W II edycji plebiscytu nominowanych jest 230 tytułów w 12 kategoriach:
literatura piękna
powieść historyczna
kryminał, sensacja, thriller
literatura obyczajowa, romans
literatura faktu, publicystyka
autobiografia, biografia, wspomnienia
literatura fantastyczna
science - fiction
horror
literatura młodzieżowa
fantastyka młodzieżowa
literatura dziecięca
- Wejdź w kategorię, w której chcesz wybrać najlepszą książkę roku.
- Przy wybranej książce kliknij przycisk "Głosuję". Pamiętaj, możesz oddać tylko jeden głos w jednej kategorii. Po zagłosowaniu nie możesz cofnąć swojego głosu.
- Aby oddać ważny głos, musisz posiadać potwierdzone konto w serwisie Lubimy czytać
- Głosowanie trwa do 28 lutego 2017, do godz. 23:59 [informacja ze strony LC ]
Jeśli chodzi o mnie, oddałam głosy w 9 na 12 kategorii. Nie zagłosowałam na horror, literaturę młodzieżową oraz s-f, po prostu nie kojarzyłam żadnej książki z proponowanych. Co do pozostałych, poniżej znajdują się moje wybory:
posted by Sardegna on Już czytam sam!, literatura dla dzieci, Nasza Księgarnia, Papilon, współczesna literatura polska, Zielona Sowa
Liczba stron: 32
Liczba stron: 52
Liczba stron: 96
posted by Sardegna on 5, 6, Albatros, kryminał, literatura amerykańska, współczesna literatura zagraniczna, Z półki 2017
Uwielbiam Harlana Cobena! Pisałam o tym już nie raz, wymieniałam Autora w przeróżnych rankingach i ubolewam, że nie dotarł jeszcze na TK, wtedy byłabym pierwszą i najbardziej oddaną czytelniczką, stojącą w kolejce po autograf.
Powieści Cobena czytałam namiętnie jakieś 7 - 8 lat temu. Nie zwracałam wtedy większej uwagi na chronologię, czytałam poszczególne tomy, jak popadnie, sugerując się jedynie, która część była akurat dostępna w bibliotece. Później zaczęłam zastanawiać się dopiero, jaka jest kolejność tomów, które części są ze sobą powiązane, i czy można je czytać niezależnie. Jako że dorobiłam się własnych egzemplarzy, postanowiłam zrobić sobie przyjemność i w końcu się za nie zabrać.
"Bez skrupułów"
"Krótka piłka"
"Bez śladu"
"Błękitna krew"
"Jeden fałszywy ruch"
"Ostatni szczegół"
"Najczarniejszy strach"
"Obiecaj mi"
"Zaginiona"
"Wszyscy mamy tajemnice"
3 powieści o bratanku Myrona, Mickey Bolitarze:
"Schronienie"
"Kilka sekund od śmierci"
"Odnaleziony"
oraz historie odrębne:
"Mistyfikacja"
"Klinika śmierci"
"Nie mów nikomu"
"Bez pożegnania"
"Jedyna szansa"
"Tylko jedno spojrzenie"
"Niewinny"
"W głębi lasu"
"Zachowaj spokój"
"Na gorącym uczynku"
"Zostań przy mnie"
"Sześć lat później"
"Tęsknie za tobą"
"Nieznajomy"
"Już mnie nie oszukasz"
Praktycznie większość tych tytułów mam na półce. Brakuje mi jedynie najnowszych "Tęsknię za tobą", "Już mnie nie oszukasz", "Nieznajomy", "Odnaleziony" oraz debiutu: "Mistyfikacja".
Liczba stron: 336
Liczba stron: 352
Liczba stron: 336
posted by Sardegna on 5, Już czytam sam!, komiks, literatura australijska, literatura dla dzieci, literatura dla młodzieży, Nasza Księgarnia, współczesna literatura zagraniczna
Liczba stron: 335
Liczba stron: 350
#1 "Cecylka Knedelek"
#2 "Koty"
#3 "Elementarz"
#4 "Dziennik Cwaniaczka"
#5 "Baśnie Grimm i Andersena"
posted by Sardegna on stos 2017
Jeśli chodzi o nowości styczniowe, nie było ich zbyt wiele, ale za to wszystkie świetne:
"Ulysses Moore. Piraci z Mórz Wyobraźni" B. Pierdomenico - od Wydawnictwa fk Olesiejuk
"Pośród żółtych płatków róż" Gabriela Gargaś - zakup własny po genialnej, promocyjnej cenie
Dla dzieciaków:
Rzutem na taśmę, na styczeń załapała się jeszcze książka: "Lord John i sprawa osobista" Diany Gabaldon - od Świata Książki
Czekam jeszcze na kilka książek, które zamówiłam w styczniu, ale zaliczę je już do stosu lutowego. Zobaczymy, czy statystyka niewielu nowości, otrzymanych w ciągu miesiąca, utrzyma się dalej. Pozdrawiam serdecznie