Blogowe podsumowanie miesiąca - lipiec 2024


posted by Sardegna on

No comments

Dzień dobry na półmetku wakacji! Lipiec był bardzo intensywnym czasem, w którym, korzystając z wolnego, zrobiłam remont w pokoju dzieciaków. Jak wiadomo, remont rządzi się swoimi prawami, więc przy okazji przeorganizowałam pół domu. Ale cieszę się, bo w roku szkolnym nigdy nie mam czasu na takie aktywności. Oprócz tego zrobiłam milion innych pożytecznych rzeczy, wypiłam kilka kaw na mieście ze znajomymi, przeczytałam w prawdzie tylko 4 książki, ale za to pierwszy tom Jeżycjady, do której zabierałam się od lat. Ogólnie spędziłam bardzo miło, ale też produktywnie, czas.

Lista przeczytanych:


1. "Małe zbrodnie" Magdalena Majcher - ?
2. "Szósta klepka" Małgorzata Musierowicz - 5
3. "Diabelska Góra" Douglas Preston, Lincoln Child - 5
4. "Emigracja" Malcolm XD - 5

Imprezy kulturalne:

W lipcu spędzałam głównie czas w domu i na działce, ale mam nadzieję, że w sierpniu będę mogła tutaj wpisać coś więcej

Nowości:


"Manitou" Graham Masterton
"Alannah" L.A.Casey
"Zagubieni 3" Marcin Mortka
"Wywrotka" Kazimierz Szymeczko
"Drugi" Ewa Nowak
"Amok" Izabela Janiszewska
"Światła w popiołach" Remigiusz Mróz
"Trawers", "Widmo Brockenu", "Bardo" Remigiusz Mróz



"Matylda" Roald Dahl
"Ferdynand Wspaniały" Ludwik Jerzy Kern
"Pan Popper i jego pingwiny" Richard i Florence Atwater
"Most do Terabithii" Katherine Paterson
"Kraksa" Jerry Spinelli
"Momo" Michael Ende
"35 Maja" Erich Kastner
"Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego" Kamil Giżycki

Serialowo:

W lipcu wróciłam do oglądania seriali i obejrzałam ich aż 5. Mini serial obyczajowy "Eric", 1 sezon "Bridgertonów", pierwszą część nowego sezonu "Cobra Kai" oraz polska produkcje kryminalną "Krucjata" i 2 sezony mini serialu dokumentalnego "Wydział zabójstw: Nowy York, Los Angeles"

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

"Eric" - mini 6 odcinkowy serial z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej. Kiedy znika bez wieści mały chłopiec Eric, jego rodzice postanawiają zrobić wszystko, by go odnaleźć. Ojciec jest zdolnym, ale uzależnionym twórcą postaci w popularnym programie telewizyjnym dla dzieci, ale przez swoje toksyczne zachowanie ma podejrzenie, że to przez niego mały uciekł z domu. Sprawę prowadzi ambitny śledczy, który oprócz poszukiwania Erica, zajmuje się jeszcze innym zaginionym nastolatkiem, Marlonem, a także pobliskim klubie, który ma coś wspólnego z rozbitą przed laty, siatką pedofili. 

"Bridgertonowie" sezon 1 - hit Netflixa, który do tej pory jakoś omijałam, ale po lekturze jednego z tomów, postanowiłam sprawdzić. Wspaniała kostiumowa produkcja, która jest dla mnie prawdziwym guilty pleasuer! Miłosne perypetie rodzeństwa Bridgertonów, plotki i intrygi angielskiej socjety XIX wieku ogląda się z wielką przyjemnością. Sezon 1 kręci się głównie wokół Daphne najstarszej siostry z rodzeństwa Bridgertonów, która właśnie weszła do towarzystwa, jako debiutantka. Młoda kobieta wplątuje się w relację z księciem Hasstings. Początkowo ich związek jest tylko na pokaz, ale z czasem zaczyna ich łączyć coś więcej. Książę złożył jednak obietnicę, że nigdy się nie ożeni i nie spłodzi potomka, co generuje problemy w momencie, gdy uczucie do panny Bridgerton staje się prawdziwe. 

"Krucjata" - polski serial kryminalny oparty na trochę innym schemacie, niż większość tego typu produkcji. Komisarz Jan Góra musi zmierzyć się z brutalnymi zabójstwami, do których dochodzi w mieście za sprawą tajemniczej grupy przestępczej pozostawiającej na miejscu zbrodni litery składające się na jakieś słowo. Zabójcy działają w sposób zorganizowany pod przywództwem jakiegoś nieznanego szefa, a ich działania wydają się uderzać bezpośrednio w komisarza i jego przeszłość. Ten jednak nie wie, o co chodzi, wychował się bowiem w domu dziecka i nie ma pojęcia, co mogłoby sprawiać, że stał się celem ataku.

1 część 6 sezonu "Cobra Kai" - wyczekiwane przeze mnie i mojego Syna, nowe odcinki "Cobra Kai" są dopiero 1/3 całego sezonu, a na kolejne części musimy czekać do listopada. Daniel i Johnny łączą siły, po aresztowaniu wspólnego wroga, tworzą nowe Dojo i zaczynają przygotowania swoich uczniów do występu w międzynarodowych zawodach karate w Barcelonie. Nie odbywa się to oczywiście bez wzajemnych animozji, zarówno wśród sensei'ów, jak i nastolatków. Dzieciaki rywalizują o wejście do turnieju, a nie wszyscy robią to uczciwie. Do tego, uciekinier z więzienia John Kreese szykuje wielki powrót Cobra Kai. Kocham ten serial!

2 sezony "Wydział zabójstw: Nowy York, Los Angeles" - dokumentalny miniserial o pracy śledczych z dwóch największych, amerykańskich miast. Każdy sezon ma po 6 odcinków, a każdy z nich przedstawia inną, głośną, makabryczną sprawę kryminalną i pracę detektywów, którzy doprowadzają do jej zakończenia i złapania winnych zbrodni.

Filmowo:

W lipcu obejrzałam 9 filmów, co daje mi 59 produkcji w ciągu 7 miesięcy (styczeń 11 + luty 9 + marzec 4 + kwiecień 1 + maj 13 + czerwiec 12 + lipiec 9 = 59)

[zdjęcia okładek pochodzą ze strony Filmweb] 

1. "Red eye" reż. Wes Craven - thriller rozgrywający się na pokładzie samolotu. Zorganizowana pracownica hotelu wraca do pracy z rodzinnych stron. Na lotnisku poznaje sympatycznego mężczyznę, z którym nawiązuje nić porozumienia. Nie wie, że tak naprawdę facet ma wobec kobiety inne plany i chce wykorzystać jej pracę do załatwienia swojego morderczego zlecenia. 

2. "Teściowie 2" reż. Kalina Alabrudzińska - zabawna komedia, która podobała mi się o wiele bardziej, niż część pierwsza. Młodzi, po rezygnacji z pierwszego terminu ślubu i wesela, postanawiają jednak pobrać się na plaży nad morzem. Zapraszają na swą imprezę rodziców Weroniki i mamę Łukasza, która właśnie rozstała się z mężem. Kobieta nie może pogodzić się z samotnością, zabiera więc na wyjazd młodego kolegę z pracy, który udaje jej chłopaka.   

3. "The last house on Cemetery Lane" też. Andrew Jones - leniwie toczący się horror klasy B. Pisarz tworzący właśnie nowa książkę, wynajmuje dom na odludziu. Miejsce okazuje się być nawiedzone, a związane jest to z klątwą i wydarzeniami, które miały tam miejsce przed laty.

4. "Sprawa rodzinna" reż. Richard Lagravenese - fajna komedia romantyczna z gwiazdorską obsadą. Ekscentryczny aktor (Zac Efron) ma na pieńku ze swoją asystentką Zarą, która załatwia dla swego szefa praktycznie wszystko. Kiedy pewnego dnia czara goryczy się przelewa i dziewczyna odchodzi z pracy, Chirs odwiedza ją w domu, by prosić o powrót, a przy okazji poznaje jej mamę. Parę, którą dzieli praktycznie wszystko, zaczyna łączyć coś więcej. Tylko, co zrobić w momencie, kiedy Zara nie akceptuje tego związku?  

5. "Kolory zła: Czerwień" reż. Adrian Panek -  film nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Małgorzaty Oliwi Sobczak o tym samym tytule. Choć fabuła filmu nieco różni się od książki, to zamysł jest podobny. Sopocki prokurator Leonard Bilski bada sprawę tajemniczego zabójstwa młodej kobiety, której odcięto czerwień ust. W śledztwo angażuje się również nieoficjalnie matka zamordowanej, znana w mieście sędzina.

6. "Spotkanie przy grach" reż. Marco Petry - Jan i Pia właśnie się poznają. Ich związek idzie naprawdę w dobrą stronę, do momentu, gdy dziewczyna zaprasza swego nowego chłopaka na wieczór gier organizowany w gronie jej przyjaciół. Zabawa wymyka się z pod kontroli, kiedy na imprezę trafia ex Pii, jej przyjaciele traktują Jana z wyższością, sami sobie nie szczędząc przykrości. Komedia produkcji niemieckiej ma parę zabawnych momentów, ale nie należy do tych "najśmieszniejszych".

7. "Czarny telefon" reż. Scott Derrickson - nowy thriller na Netflixie nakręcony na podstawie opowiadania Joe Hilla. W miasteczku porywane są kolejne dzieciaki i choć cała społeczność wie, że po okolicy kręci się podejrzany, czarny samochód, Wyłapywacz jest nieuchwytny. Kiedy znika Finn, nieśmiały starszy brat zbuntowanej Gwen, dziewczynka postanawia zrobić wszystko, by odnaleźć brata. Tym bardziej, że od jakiegoś czasu ma prorocze sny. Porwany Finn natomiast, przetrzymywany w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu otrzymuje nieoczekiwane wsparcie od poprzednich ofiar mordercy.     
8. "Niepokój" reż. Michael Winnick - horror klasy B, mężczyzna po wypadku budzi się w pozornie opuszczonym szpitalu pełnym zjaw, ale ostatecznie też innych, równie zagubionych pacjentów. razem muszą spróbować wydostać się z budynku.

9. "Heaven in Hell" reż. Tomasz Mandes - polski romans z Magdaleną Boczarską w roli głównej. Olga jest znaną sędziną, ma dorosłą córkę i prowadzi ułożone, spokojne życie po śmierci męża. Kiedy poznaje Maxa, przystojnego Włocha, który okazuje jej wyjątkową uwagę, jej codzienność staje na głowie. Kobieta zauroczona młodszym mężczyzną nie wie jednak, że Max wcześniej spotykał się z jej córką 

Muzycznie:

W lipcu przypomniałam sobie o kawałku "How soon is now?" wykonywanym przez grupę Love Split Love w czołówce serialu z lat 2000 "Charmed". Okazało się, że jest to cover utworu Morrissey, ale mnie zdecydowanie bardziej podoba się w wersji rokowej


Drugim kawałkiem jest remix kultowego "Zombie" w wykonaniu D-Ran. Nietypowy, jak na mnie wybór, ale podoba mi się w ten dynamicznej wersji za sprawa tik toków z Air Force.


A Wam jak minął lipiec?
Sardegna

Leave a Reply