Kontynuując cykl wpisów proponujących "10 książek, które... " zachęcam do lektury dzisiejszego tekstu i zapoznania się z moimi propozycjami kolejnego zestawienia połączonego wspólnym wątkiem. W tej serii tematycznej pojawiły się już listy 10 książek, które poruszają poważne problemy młodzieżowe, 10 książek, w których ważnym bohaterem jest miasto, a także 10 książek, w których pojawia się wzmianka o moim mieście.książek, z których można się czegoś nauczyć.
Zanim przedstawię konkrety, chciałam tylko nadmienić, że poniższze zestawienie nie zawiera książek popularnonaukowych, specjalistycznych, ani poradników (wyjątkiem może tutaj być książka Remigiusza Mroza uznawana przez niektórych za kompendium wiedzy dla osób chcącym zacząć swą przygodę z pisaniem, ale dla mnie jest to bardziej biografa autora niż typowy poradnik).
W moim zestawieniu umieściłam powieści beletrystyczne, reportaże, a nawet całą serię książek dla dzieci i młodzieży, które oprócz tego, że bawią i sprawiają prawdziwą przyjemność w trakcie czytania, to przy okazji uczą nas czegoś nowego. Jestem wielką fanką takiego sposobu przyswajania wiedzy i nie ukrywam, że przeczytanie poniższych książek dostarczyło mi wielu informacji z pewnych dziedzin, które do tej pory były mi obce, a już na pewno nie zdobyłam wiedzy na ten temat w szkole.
Philippa Gregory - 6
Seria Philippy Gregory związana z tematyką Wojny Dwóch Róż, relacjach małżeńskich i krewniaczych rodu Yorków i Lancasterów, w XV
wiecznej Anglii jest moją ulubioną w dorobku Autorki. Nie mam pojęcia, jak Gregory to robi, ale ja, osoba mająca problemy z zapamiętaniem
podstawowych, historycznych faktów, która od dzieciństwa omijała z daleka lekcje historii, z bólem serca
przedzierała się przez wszystkie zaliczenia z tegoż przedmiotu i
natychmiast po zdaniu materiału, zapominała wszystko, czego się
nauczyła, nagle, ni stąd, ni zowąd, a do tego z
wielką przyjemnością i bez przymusu, świetnie orientuje się w tej historii. I choć nie przeczytałam jeszcze wszystkich części związanych z tym
fragmentem historii, bazując tylko na książkach, po które sięgnęłam ("Władczyni rzek", , "Czerwona królowa", "Córka Twórcy Królów") wiem, że dzięki nim dowiedziałam się więcej o Yorkach i Lanisterach, niż przez wszystkie lata swej historycznej edukacji.
oncepcja książki zakłada przedstawienie czytelnikom osób, których sylwetki nie są aż tak spektakularne, aby zapisać się złotymi zgłoskami na kartach
historii, jednak każda z nich zostawiła po sobie ważny ślad w
kulturze, nauce czy medycynie, coś, co przetrwało do dziś i aktualnie
jest dla nas czymś naturalnym i ważnym. Wszystkie te postacie zmieniły świat, a ich dokonania towarzyszą nam codziennie, co ciekawe jednak, większość z nazwisk jest czytelnikom zupełnie obca. Stąd też nie można książce odebrać edukacyjnej roli.
tradycje, piękne barwne stroje, kuchnię, czy historię.
"O pisaniu na chłodno" Remigiusz Mróz - 5
Najbardziej nietypowa książka Remigiusza Mroza złożona jest z dwóch części. Pierwsza jest bardziej osobista, odsłaniająca przed czytelnikami pewne fakty z przeszłości pisarza, natomiast druga to taki mini poradnik uczący niewtajemniczonych "jak pisać". Spora część książki poświęcona jest "mini
kursowi pisarskiemu", który Autor prowadził kiedyś na portalu Lubimy Czytać, ale zawiera też wiele praktycznych porad dla osób, które niekoniecznie chcą zarabiać na pisaniu, ale ta umiejętność przydaje się im na przykład w prowadzeniu bloga.
bardzo skrupulatnie przygotowany reportaż, a jego tematem przewodnim
jest cykl XVIII wiecznych wypraw polarnych, mających na celu zbadanie
nieznanych dotąd obszarów północnego Imperium Rosyjskiego, od
Petersburga, poprzez całą Syberię, aż do Półwyspu Kamczatka, a później
wybrzeża Alaski. Jednym z celów tych eksploracji było określenie, czy
oba kontynenty łączy jakaś droga lądowa, a jeżeli nie, to znalezienie
najlepszej drogi morskiej do Ameryki Północnej. Kolejnym zadaniem miało
być przeprowadzenie na szeroką skalę badań etnograficznych,
botanicznych, zoologicznych, a nawet historycznych, nowo eksplorowanych
terenów, a także zbadanie nieznanych dotąd wód północnej części Oceanu
Spokojnego. Choć temat wypraw polarnych jest mi bliski, ta książka dostarczyła mi naprawdę sporo informacji na temat trzech wypraw polarnych Beringa.
Nie można jednak "Bezcennemu" odebrać tego, że zawiera szereg ciekawych informacji o światowych dziełach sztuki, a także o ich losach przed i powojennych.
wskazaniu, jak w domowych warunkach zbudować z codziennych, dostępnych przedmiotów, urządzenia detektywistyczne. Nie ma książek, które lepiej pokazują użyteczność fizyki, chemii i matematyki w życiu codziennym.
Sardegna
Uwielbiam książki P. Gregory. Z jednej jej książki historycznej wyniosłam więcej niż z całego podręcznika do historii. W ten sam sposób "uczyłam" się o historii Polski z książek Cherezińskiej.
OdpowiedzUsuń